Дистанційник прогулює: як довести і звільнити?

423
Автор
шеф-редактор Експертус Кадри

Запитання

Дистанційний працівник не виконував роботу більш ніж половину робочого дня. Чи можна визначити це як прогул і звільнити його?

Відповідь

Оскільки дистанційний працівник самостійно визначає робоче місце, його ризиковано притягти до дисциплінарної відповідальності, зокрема, оголосити догану чи звільнити за прогул на роботі, тобто поза територією підприємства, понад три години. Адже роботодавець не може скласти акт про відсутність на роботі дистанційного працівника. Тут є ризик, що працівник оскаржить звільнення за прогул в суді, адже звільнення на підставі пункту 4 статті 40 КЗпП не повною мірою можна застосувати для дистанційних працівників

Чи забезпечувати роботодавцеві ноутбуками дистанційних працівників

Натомість роботодавець може заактувати, що працівник не виконував обов’язків у конкретні години, що обумовлені трудовим договором.

Дистанційник прогулює: як довести і звільнити? Дистанційник прогулює: як зібрати доказову базу

Залежно від того, що передбачає трудовий договір щодо умов виконання роботи у конкретні години і подання звітності про її виконання, не оплачуйте годин/днів, коли працівник не працював. 

Якщо працівник пояснить причини і роботодавець визнає їх неповажними, має право притягти його до дисциплінарної відповідальності. Наприклад, оголосити догану. Якщо працівник матиме непогашену догану і впродовж року вчинить дисциплінарний проступок, з огляду на важкість проступку роботодавець може його звільнити на підставі пункту 3 статті 40 КЗпП — за систематичне невиконання без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку (далі — ПВТР). Умова: до такого працівника раніше застосовували заходи дисциплінарного чи громадського стягнення. 

До застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення (ч. 1 ст. 149 КЗпП). 

Дистанційник прогулює: як довести і звільнити? Прогул: розбираємось з підставою для звільнення

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення під час воєнного стану: підстави і порядок

Звільнення під час воєнного стану в Україні регламентується Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), адже він має тимчасовий пріоритет над КЗпП. Закон № 2136 вніс зміни й у порядок припинення трудових відносин. Які нюанси необхідно врахувати під час звільнення працівника під час воєнного стану, розберемо у статті
150873

Покроковий алгоритм при звільненні за прогул

Легким в оформленні звільнення працівника за прогул вважає лише той, хто ніколи його не проводив. Зі сторони здається, що достатньо скласти акт, визнати причину неявки на роботу не поважною і підготувати відповідний наказ. Однак, пам’ятайте, що проблеми можуть виникнути потім. Приміром, звільнений працівник подасть позов до суду і доведе, що ви припустилися процедурної помилки під час звільнення по статті за прогул. Щоб уникнути подібних неприємностей, потрібно не тільки мати загальну уяву про складові процедури, але й розуміти порядок оформлення звільнення за прогул без поважних причин. Тож дійте за алгоритмом від експертів Експертус Кадри.
139390

Наказ про звільнення за прогул: зразок

Звільнення працівника на підставі пункту четвертого статті 40 КЗпП — за прогул — оформлюється відповідним наказом. Скачайте зразок наказу про звільнення за прогул без поважних причин, щоб дотримати вимог законодавства з праці та ДСТУ 4163:2020.
45763

Звільнення працівника з ініціативи власника

Трудові відносини, укладені як на підставі строкового, так — і безстрокового трудового договору, можуть бути припинені і з ініціативи працівника, і з ініціативи власника. Розгляньмо умови, за яких відбуватиметься розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця.
13874

Судова практика щодо звільнення за прогул

Кадровику нерідко доводиться грати роль свідка, коли керівник жадає застосувати до недбалого працівника дисциплінарне стягнення «сьогодні і негайно». Пропонуємо вам дізнатись про чужі помилки, аби не довелося вчитися на своїх і не поновлювати на роботі працівника, який порушував трудову дисципліну.
2384