У листі від 24.06.2016 № 116/9/5/78-16 Міноборони інформує, що облік особового складу в Збройних Силах України ведеться згідно з Інструкцією з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затвердженою наказом Міноборони України від 26.05.2014 № 333 (далі — Інструкція).
Інструкція не передбачає надання інформації роботодавцю про загибель, перебування в полоні, зниклих безвісти військовослужбовців Збройних Сил України. Повідомляються лише члени сім’ї і родичі військовослужбовця через районні (об’єднані, міські) військові комісаріати.
Міноборони наголошує, що надання роботодавцю довідок про звільнення військовослужбовця з військової служби чинним законодавством не передбачено. Зазначену інформацію роботодавці можуть отримати, надіславши запит до військового комісаріату.
Цікаво, що Інструкція розроблена відповідно до Указу Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі — Положення). Пункт 260 Положення в редакції Указу Президента № 417/2015 від 14.07.2015 покладає на військові комісаріати обов’язок не пізніше наступного дня після взяття на військовий облік громадян, звільнених з військової служби, письмово повідомити державні органи, підприємства, заклади, установи і організації, в яких до призову на військову службу ці громадяни працювали, навчались або були зареєстровані як безробітні, про підставу звільнення з військової служби, строк військової служби, що зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, стажу державної служби, а також про день взяття їх на облік, у т. ч. про причини перевищення строків взяття на військовий облік.
Тож, із 15 червня 2015 року військові комісаріати зобов’язані надавати інформацію про звільнення з військової служби працівників, які з’явилися для постановки на військовий облік. Більше того, вимоги Положення мають виконуватися незалежно від того, чи з’явився працівник на роботі і чи надіслав роботодавець до військкомату такий запит.
Однак дотепер не відпрацьовано механізм повідомлення роботодавців про звільнення з військової служби тих працівників, що не з’явилися до військових комісаріатів після демобілізації. Установлення факту демобілізації залишається клопотом роботодавця.
Юлія Видиборець,
головний експерт Експертус: Кадри