Заява на відпустку: зразок
Пам’ятайте, що заяви необхідно оформлювати за національним стандартом ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів».
Державні гарантії та відносини, пов’язані з відпустками, регламентують Конституція України, Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), Кодекс законів про працю України та інші закони та нормативно-правові акти України.
Стаття 4 Закону про відпустки встановлює види відпусток:
- щорічні відпустки;
- додаткова відпустка у зв’язку з навчанням;
- творча відпустка;
- відпустка для підготовки та участі в змаганнях;
- соціальні відпустки;
- відпустки без збереження зарплати;
- інші види відпусток.
Щорічні відпустки в свою чергу поділяються на такі:
- основна відпустка;
- додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці;
- додаткова відпустка за особливий характер праці;
- інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.
Соціальні відпустки мають різновиди:
- відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
- відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ;
- відпустка у зв’язку з усиновленням дитини;
- додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
Додатково стаття 4 Закону зазначає, що законодавство, колективний договір, угода та трудовий договір можуть установлювати й інші види відпусток.
Заява на щорічну основну відпустку 2024 (скачати зразок)
Щорічну основну відпустку надають працівнику відповідно до графіка відпусток, який затверджує роботодавець наприкінці кожного року. Не пізніше ніж за два тижні, до встановленої графіком дати початку відпустки, роботодавець письмово повідомляє про це працівника.
Якщо в графіку відпусток запланували лише місяць відпустки, працівник може за три тижні до початку відпустки написати заяву.
Зразок заяви на щорічну основну відпустку 2024
Іноді працівники хочуть використати лише частину щорічної відпустки.
Зразок заяви на частину щорічної відпустки 2024 (скачати зразок)
Заява на відпустку без збереження заробітної плати 2024 (скачати зразок)
Хочу написати заяву на відпустку за власний рахунок, — так працівники позначають заяву на відпустку без збереження заробітної плати, звертаючись до кадровика. Поки триває воєнний стан працівники можуть оформлювати відпустку без збереження заробітної плати за згодою сторін на період дії воєнного стану
Дев’ять відповідей на запитання про відпустки після змін, що вніс Закон № 3494
Відпустки без збереження зарплати є двох видів:
- ті, що надаються за бажанням працівника в обов’язковому порядку, наприклад, відпустка у зв’язку зі смертю родича або відпустка у зв’язку з одруженням;
- ті, що надаються за погодженням сторін трудового договору.
Зразок заяви на відпустку за власний рахунок 2024
Заява про відпустку при народженні дитини 2024 (скачати зразок)
Максимальна тривалість оплачуваної відпустки при народженні дитини — до 14 к. д. Конкретну тривалість відпустки вказує працівник у своїй заяві (п. 4 Порядку надання відпустки при народженні дитини № 693).
Заява на відпустку для догляду за дитиною 2024 (скачати зразок)
Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням жінка оформити відпустку для догляду за дитиною — спочатку відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч. 3 ст. 179 КЗпП та ч. 1 ст. 18 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Таку відпустку для догляду за дитиною надають на період, визначений жінкою у заяві, або до дати досягнення дитиною трирічного віку (включно).
Заява на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 2024
Відпустку для догляду за дитиною до досягнення трирічного віку надають одному з батьків. Її можуть використати баба, дід або інші родичі, які фактично доглядають за дитиною, а також особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, один із прийомних батьків чи батьків-вихователів (ч. 3 ст. 18 Закону про відпустки, ч. 7 ст. 179 КЗпП).
Заява про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку 2024
Якщо дитина потребує домашнього догляду після закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років, за медичним висновком та власним бажанням працівник може використати своє право на відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку.
Щоб оформити відпустку працівник подає документи:
- заява про надання відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку
- медичну довідку;
- Форму первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді» затверджено наказом МОЗ від 11.06.2012 № 430 (далі — Наказ № 430).
Відпустку надають з дати, яку працівник зазначив у заяві. Строк відпустки обмежується терміном, визначеним у медичній довідці. Строк дії довідки встановлюють індивідуально з урахуванням захворювання, його перебігу, ефективності протирецидивних та реабілітаційних заходів. Мінімальний строк дії довідки — 6 місяців, максимальний — рік.
Заява на навчальну відпустку 2024 (скачати зразок)
Додаткові оплачувані відпустки у зв’язку з навчанням надають:
- працівникам, які здобувають загальну середню освіту в середніх загальноосвітніх вечірніх (змінних) школах, класах, групах з очною, заочною формами навчання при загальноосвітніх школах;
- працівникам, які успішно навчаються на вечірніх відділеннях професійно-технічних навчальних закладів;
- працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах із вечірньою та заочною формами навчання;
- працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки (ст. 13-15 Закону про відпустки).
Заява про надання творчої відпустки 2024 (скачати зразок)
Творчу відпустку надаються працівнику, який успішно поєднує основну діяльність із науковою роботою (п. 1, 2 Порядку № 45) для:
- закінчення дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата або доктора наук;
- написання підручника, а також монографії, довідника тощо (далі — наукова праця).
Умови, тривалість, порядок надання та оплати творчих відпусток визначений постановою КМУ від 19.01.1998 № 45 (далі — Порядок № 45).