Оформлення відпустки на дітей: найпоширеніші питання
Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи
Одним із установлених видів відпусток в Україні є соціальна відпустка (ст. 4 Закону України «Про відпустки» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон про відпустки).
Враховуючи законодавче визначення поняття «соціальна відпустка» по відношенню до працівників, які мають дітей або повнолітню дитину-особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, то такі відпустки є додатковими (додаткові відпустки працівникам, які мають дітей).
Соціальна відпустка на дітей та порядок, за яким оформляється додаткова оплачувана відпустка матері двох дітей передбачено у ст. 1821 КЗпП і ст. 19 Закону про відпустки.
Порядок надання додаткової соціальної відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А I групи, закріплений у ст. 1821 КЗпП і ст. 19 Закону про відпустки.
Соціальна відпустка на дітей належить усім працівникам, незалежно від галузевої належності або права власності підприємства (установи, організації, закладу), в якому вони працюють. Тобто додаткову відпустку на дітей за одними і тими ж правилами надають працівникам приватних підприємств, та тих, які утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів.
Право на додаткову відпустку на дітей
Право на додаткову відпустку на дітей мають:
- Один із батьків:
- який має двох або більше дітей віком до 15 років;
- який має дитину з інвалідністю;
- повнолітньої особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи;
- який усиновив дитину.
- Одинока мати.
- Батько, який виховує без матері (зокрема, якщо мати тривалий час перебуває в лікувальному закладі):
- дитину;
- особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи.
- Особа, яка взяла під опіку:
- дитину;
- особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
- Піклувальник.
- Один із прийомних батьків.
- Один із батьків-вихователів.
Соціальну відпустку на дітей також надають сумісникам внутрішнім і зовнішнім.
Право на додаткову відпустку на дітей має працівник, що працює на умовах неповного робочого часу.
Вік дітей, який дає право на соціальну відпустку
Додаткові відпустки на дітей, у залежності від віку дитини, можливо умовно поділити на такі:
- додаткова відпустка на дітей до 18 років;
- додаткова відпустка на дітей до 15 років;
- додаткова відпустка на дітей до 14 років;
- додаткова відпустка на дітей без обмеження віку (якщо дитина — інвалід підгрупи А І групи).
Підсумовуємо, до якого віку дитини батьки мають право на додаткову відпустку:
ВІК ДИТИНИ | КОМУ НАДАЄТЬСЯ | ПРИМІТКА |
ДО 15 РОКІВ | Одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років | Якщо жінка має лише одну дитину віком до 15 років, то право на додаткову відпустку в неї з’являється того ж року, коли народжується друга дитина. Триває це право до того року включно, коли старша дитина досягає граничного віку — 15 років* |
ДО 18 РОКІВ |
| До 18 років особа має правовий статус дитини (ч. 1 ст. 6 СК). Триває це право до того року включно, коли дитина досягає граничного віку — 18 років* Однак додаткова відпустка на дітей до 18 років може не надаватися, якщо така дитина отримала повну цивільну дієздатність (ст. 34 і ст. 35 ЦК) |
БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ У ВІЦІ | Матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи | |
ДО 14 РОКІВ | Особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи | Опікун — ДО 14 РОКІВ далі піклувальник — ДО 18 РОКІВ особа з інвалідністю — без обмежень у віці |
ДИТИНА З ІНВАЛІДНІСТЮ ДО 18 РОКІВ | Батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі) | Особа з інвалідністю — без обмежень у віці |
*лист Мінсоцполітики від 19.02.2010 № 48/13/116-10.
Накази про додаткову відпустку на дітей (зразки)
Наказ про відпустку працівнику, який має двох або більше дітей віком до 15 років
Наказ про відпустку працівнику, який має дитину з інвалідністю
Надання додаткової відпустки на дітей
Тривалість відпустки додаткової на дітей:
- за однією підставою — 10 к. д. без урахування святкових і неробочих днів, але така відпустка не ділиться на частини;
- якщо підстав дві або більше — 17 к. д., у таких випадках відпустку можливо поділити на 10 + 7 (лист Мінсоцполітики від 12.05.2015 № 256/13/116-15).
Мінсоцполітики у листі від 14.04.2008 № 235/0/15-08/13 роз’яснює, що кожна підстава для надання відпустки за статтею 19 Закону про відпустки, — це окрема підстава. Такого висновку дійшли Мінпраці, Мін’юст і Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України за результатами правової експертизи.
Усе про відпустки: спецпідбірка для кадровика
Працівник підприємства щороку має право на додаткову соціальну відпустку на дітей за основним місцем роботи та за кожним трудовим договором за сумісництвом.
Але така відпустка не є щорічною додатковою відпусткою на дітей у розумінні статті 4 Закону про відпустки. Адже період часу, за який надають додаткову відпустку на дітей, — календарний, а не робочий рік. Це відрізняє її від щорічних відпусток. У зв’язку з цим, з додаткової відпустки на дітей працівника не можна відкликати. Оплачується відпустка додаткова на дітей за рахунок підприємства, як і щорічна. Таким чином «щорічна додаткова відпустка на дітей» — не правильне формулювання.
ВАЖЛИВО! Роботодавець має право відмовити в наданні усіх видів відпусток, якщо працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення). Додаткова відпустка на дітей тут не виняток (ч. 2 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).
Чи переноситься відпустка на дітей
Кадровики одержують чимало запитань з приводу того, чи переноситься соціальна відпустка на дітей на наступний рік.
Додаткова відпустка працівникам з дітьми може бути перенесеною на інший період або продовжена в порядку, визначеному статтею 11 Закону про відпустки (ч. 7 ст. 20 3акону про відпустки). Наприклад, якщо під час такої відпустки працівник захворів, то частина відпустки, на яку припала тимчасова непрацездатність, має бути перенесена на інший період або надана відразу ж після закінчення дії причини перенесення. Аналогічна позиція в Мінсоцполітіки (лист від 12.05.2015 № 256/13/116-15).
Якщо працівник не скористався додатковою відпусткою працівникам, які мають дітей, у поточному році, він може це зробити у наступному. Йому не потрібно писати заяву про перенесення відпустки на наступний рік, а роботодавцю — видавати наказ.
Законодавство не передбачає строку давності, після якого працівник втрачає право на відпустку на дітей. У разі звільнення, незалежно від підстав, компенсація відпустки на дітей, як і на всі інші невикористані відпустки, здійснюється відповідно до статті 24 Закону про відпустки.
Додаткова відпустка на двох дітей
Додаткова відпустка матері 2-х дітей надається у кількості 10 календарних днів, коли маємо звичайну ситуацію за однією підставою. Додаткова відпустка матері з двома дітьми, за загальним правилом, надається до досягнення ними 15-річного (включно) віку.

Соціальна відпустка матері двох дітей у кількості 17 календарних днів надається у разі, якщо підстав дві або більше. Наприклад, така відпустка жінці, яка має двох дітей до 18 років включно, надається, якщо ця жінка ще одинока мати. Або, інший приклад, відпустка як матері двох дітей до 15 років включно, і одна з дитиней має інвалідність, надається у кількості 17 календарних днів. Отже, додаткові відпустки матері двох дітей бувають різного типу залежно від віку дитини та особливостей її фізичного розвитку.
Відпустка на дитину-інваліда
Додаткова відпустка на дитину-інваліда надається одному з батьків тривалістю 10 календарних днів до досягнення дитиною 18 років (включно).
Резерв відпусток: основні питання створення та розрахунку
Відпустка на дитину-інваліда (повнолітню дитину-особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи) надається одному з батьків у кількості 10 календарних днів без обмежень у віці дитини.