Що робити з дублікатом трудової книжки, якщо знайдено оригінал

2362

Запитання

При прийнятті на роботу працівник надавав дублікат трудової книжки. Після звільнення він знайшов оригінал трудової книжки і звернувся з вимогою продублювати в ньому записи про трудову діяльність у нашій організації, оскільки для нього це останнє місце роботи. Чи правомірна вимога працівника і що робити з дублікатом?

Відповідь

Дублікат трудової книжки, виданий працівникові у порядку, передбаченому розділом 5 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту України від 29.07.1993 № 58 (далі — Інструкція № 58), має таку ж юридичну силу, як і втрачений (пошкоджений) оригінал трудової книжки.

Оскільки оригінал трудової книжки знайдено, а законодавство не дозволяє мати працівникові дві трудові книжки, одну з них потрібно анулювати.

Пропонуємо два варіанти розв’язання проблеми.

Варіант перший. На оригіналі трудової книжки роботодавцем, який оформлював її дублікат, може бути зазначено: «Замість видано дублікат». Надалі оригінал повертається власнику (відповідно до норм п. 5.5 Інструкції № 58, яким передбачено саме такий порядок дій у разі, якщо трудова книжка стала непридатною — обгоріла, розірвана, забруднена і т. ін.). У цьому випадку при працевлаштуванні на нове місце роботи працівник зобов’язаний пред’являти дублікат трудової книжки.

Варіант другий. Записи з дублікату трудової книжки про періоди роботи після його оформлення переносять до оригіналу трудової книжки, а на першій сторінці дублікату робиться напис: «Дублікат анульовано». Цей напис необхідно посвідчити печаткою роботодавця за останнім місцем роботи і повернути дублікат власнику (за аналогією з нормами п. 5.6 Інструкції № 58, який передбачає такий порядок дій у разі відновлення доступу до трудової книжки, що був обмежений, зокрема, у зв’язку з проведенням антитерористичної операції на відповідній території). При працевлаштуванні на нове місце роботи працівник зобов’язаний пред’являти оригінал трудової книжки, до якого перенесені відомості з дублікату.

Якщо працівник обере другий варіант, роботодавець, за можливості, має внести відповідні записи до оригіналу трудової книжки (яка є придатною — не обгоріла чи іншим чином не пошкоджена), а дублікат — анулювати.

Зауважимо, що питання застосування аналогії закону (права) врегульовано статтею 8 Цивільного кодексу України (далі — ЦК): «Якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону). У разі неможливості використати аналогію закону для регулювання цивільних відносин вони регулюються відповідно до загальних засад цивільного законодавства (аналогія права)». Норми означеної статті ЦК застосовуються до трудових відносин відповідно до вимог статті 9 ЦК, у разі якщо останні не врегульовано іншими актами законодавства.

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96921

Заповнення трудової книжки при першому працевлаштуванні

Працівник, влаштовуючись на нове місце роботи, зобов’язаний надавати трудову книжку (за наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (ч. 2 ст. 24 КЗпП)
21709

Порядок заповнення трудової книжки

Трудова книжка — це літопис невтомної праці особи. Тож ставитися до заповнення трудової книжки кожен кадровик має вкрай відповідально. До уваги — основні вимоги до заповнення та відповідальність за неналежне ведення трудової книжки.
72332

Оформлення запису в трудовій про прийняття строковика на час відпустки з вагітності та пологів основної працівниці

Буде помилкою вказати у трудовій, що працівницю прийняли за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів. Як тоді зробити правильний запис?
17254

Як зробити запис в трудовій книжці про звільнення за власним бажанням

Запис про звільнення за власним бажанням в трудовій книжці повинен відображати точне формулювання законодавчої норми про звільнення з цієї причини. Які варіанти запису про звільнення за власним бажанням можуть бути та зразки таких записів, — у статті.
129183