Унесення запису про зміну прізвища у трудову книжку
Наказ про внесення змін до трудової книжки
Посадова особа, визначена в резолюції роботодавця як виконавець рішення, готує проект наказу про внесення відповідних змін до трудової книжки (вкладиша до трудової книжки), облікових, бухгалтерських документів.
Наказ про внесення змін до документів працівника у зв’язку зі зміною імені належить до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання (строк зберігання — 75 років).
Коли керівник підприємства підпише наказ, зареєструйте його в Журналі реєстрації наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання.
Датою внесення змін до документів є дата реєстрації наказу.
Вносимо зміни до трудової книжки
Зміну записів у трудових книжках про прізвище, ім’я, по батькові виконує власник або уповноважений ним орган за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну імені тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів (п. 2.13 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58).
Зміни вносимо на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюємо, наприклад, колишнє прізвище або ім’я, по батькові, у рядку нижче або поруч вказуємо нові дані, з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки.
Керівник організації або спеціально уповноважена ним особа (як правило, керівник кадрової служби, інспектор з кадрів) засвідчує запис на обкладинці підписом і печаткою організації або печаткою кадрової служби (печатка організації ставиться на підпис директора, печатка кадрової служби на підпис працівника цієї служби).