Звільнення під час воєнного стану: підстави і порядок

Під час війни керуйтеся Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), адже він має тимчасовий пріоритет над КЗпП. Закон № 2136 вніс зміни й у порядок припинення трудових відносин. Які нюанси необхідно врахувати під час звільнення працівника під час воєнного стану, розберемо у статті.

 

Впевнені, що кадровики з 24.02.2022 року не раз чули запитання:

— Чи можуть звільнити під час воєнного стану? Чи можливе звільнення за власним бажанням під час воєнного стану?

Від повідь, так. Підстави для звільнення під час воєнного стану не відрізняються від тих, які діяли за мирних часів.

Водночас Закон № 2136 ввів нові можливості для працівника звільнитися в строк про який він просить, а роботодавцю – відмовити у звільненні. Проаналізуємо, як змінився порядок звільнення під час воєнного стану за різних підстав.

Чотири нові підстави звільнення в КЗпП

Звільнення під час воєнного стану з ініціативи працівника

Закон № 2136 змінив механізм звільнення працівника за власним бажанням під час воєнного стану, збільшивши кількість поважних причин, коли працівник може звільнитися за власним бажанням без попередження за два тижні.

Відповідно до статті 4 Закону № 2136 роботодавець звільняє працівника у строк, вказаний у заяві, якщо підприємство розташоване в районі, де ведуться бойові дії, й існує загроза життю і здоров’ю працівника.

Звільнення працівника за власним бажанням під час воєнного стану оформлюйте за «класичним» алгоритмом.

 

 

Обмеження на звільнення з ініціативи працівника під час воєнного стану в Україні

Роботодавець має право відмовити у звільненні за власним бажанням працівнику, якого примусово залучили до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, або якщо йдеться про роботу на об’єкті критичної інфраструктури (ст. 4 Закону № 2136).

Важливо! Можна звільнити в умовах війни під час відпустки, хвороби, призупинення дії трудового договору.

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Звільнення під час воєнного стану за згодою сторін

Звільнення під час воєнного стану за угодою сторін не зазнало законодавчих змін. Якщо звільнення ініціює роботодавець, усно або письмово будь-яким доступним способом запропонуйте працівнику звільнитися за угодою сторін. 

У заяві про звільнення за угодою сторін працівник ставить бажану дату звільнення, яка може співпадати з датою подачі заяви, а роботодавець, розглядаючи цю заяву вирішує задовольняти її чи ні. Саме у цьому полягає згода сторін, коли працівник і роботодавець спільно вирішують коли і як звільнитися працівникові.

Важливо!

Роботодавець не має права звільняти працівника за власним бажанням, якщо працівник про це не просив і не подавав про це заяви, а подав заяву про звільнення за угодою сторін.

Якщо отримали заяву на звільнення під час воєнного стану, готуйте наказ про звільнення і дійте за алгоритмом звільнення за згодою сторін, яку знали ще до 24 лютого.

Звільнення під час воєнного стану з ініціативи роботодавця

Закон № 2136 не скасовує і не змінює норми КЗпП щодо підстав звільнення з ініціативи роботодавця, а також процедури вивільнення працівників. Якщо у Вас виникло питання щодо того чи можна звільнити під час воєнного стану в період тимчасової непрацездатності чи відпустки працівника?  Відповідь – так!

Під час воєнного стану роботодавець:

  • може звільнити працівника в період його тимчасової непрацездатності, а також під час відпустки. Дата звільнення у такому випадку — перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначений у документі про тимчасову непрацездатність, або перший робочий день після закінчення відпустки. Не можна звільняти під час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч. 1 ст. 5 Закону № 2136);
  • не погоджує звільнення працівників із профспілкою (ч. 2 ст. 5 Закону № 2136).

Звільнення під час воєнного стану у зв’язку із закінченням строку трудового договору

Колего, керуйтеся нормами КЗпП. З початку війни наразі відсутні новації щодо звільнення працівників у зв’язку із закінченням строку трудового договору (п. 2 ст. 36 КЗпП).

Запис у трудовій книжці про звільнення у зв’язку із закінченням строку трудового договору

СКАЧАТИ

Тож дійте за «класичним» алгоритмом, пам’ятайте про необхідність працевлаштувати певні категорії працівників та 7 разів подумайте, чи варто звільняти, якщо строк дії трудового договору закінчився у працівника, який проходить військову службу.

Ольга Догадіна керівник експертної групи «Експертус Кадри», Київ
Експерт підкаже алгоритм із шести кроків, щоб правомірно залучити до роботи у вихідний. Акцент— на особливості, що діють під час воєнного стану. На допомогу — три таблиці та чотири зразки кадрових документів.

 

Звільнення за скороченням під час воєнного стану

Закон № 2136 не скасовує і не змінює норм КЗпП щодо підстав звільнення з ініціативи роботодавця, а також процедури вивільнення працівників. Однак під час воєнного стану роботодавець:

  • може звільнити працівника в період його тимчасової непрацездатності, а також під час відпустки. Дата звільнення — перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначений у документі про тимчасову непрацездатність, або перший робочий день після закінчення відпустки. Не можна звільняти під час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч. 1 ст. 5 Закону № 2136);
  • не погоджує звільнення працівників із профспілкою. Виняток — роботодавець має погодити із профспілкою звільнення працівника, обраного до профспілкового органу (ч. 2 ст. 5 Закону № 2136).

Усі інші норми КЗпП у разі звільнення працівників з ініціативи роботодавця діють і під час воєнного стану.

Якщо необхідно скоротити чисельність або штат на підприємстві, дійте за алгоритмом та врахуйте обмеження на звільнення

Звільнення за прогул під час воєнного стану

Протягом воєнного стану, не радимо звільняти за прогул працівника, який виїхав на безпечну територію, зокрема за кордон, хоча Закон № 2136 не обмежує права роботодавця звільнити прогульника.

Пам'ятайте, що звільнення за прогул — вид дисциплінарного стягнення (п. 4 ст. 40 КЗпП, ст. 147 КЗпП).

Зокрема, перед тим як ухвалити рішення звільнити працівника за прогул, роботодавець повинен зажадати від нього пояснень. Якщо в поясненні працівник напише, що виїхав на безпечну територію у зв’язку з воєнними діями на території України та з метою збереження свого життя та життя своїх рідних, роботодавцю варто визнати причину відсутності працівника на роботі поважною. Якщо ж керівник вирішить звільнити такого працівника за прогул і таке звільнення працівник оскаржить у суді, суд, імовірно, визнає причину відсутності працівника на роботі поважною, поновить його на посаді й зобов’яже роботодавця оплатити вимушений прогул, а можливо, й матеріальну шкоду.

Які обмеження на звільнення за прогул під час воєнного стану?

Смерть працівника під час воєнного стану

Дізналися, що працівник помер? Готуйте наказ про припинення трудового договору у зв’язку зі смертю працівника лише після того, як отримаєте від його рідних відповідний документ. Підстава для наказу — свідоцтво про смерть, видане державним органом реєстрації актів цивільного стану, як підтвердження факту смерті особи.

Зміни в оплаті праці та питаннях робочого часу

Увага! Якщо під час проходження військової служби працівник потрапив у полон, або його визнали безвісно відсутнім, зберігайте посаду та середній заробіток до повернення з полону, появи після визнання безвісно відсутніми або до дня, коли суд оголосить його померлим (ч. 5 ст. 119 КЗпП).

Ірина Житкова шеф-редактор Експертус Кадри
Що змінилося та як застосовувати нові норми: як переносити вихідні, яким працівникам можна виплатити компенсацію за невикористану відпустку без звільнення, які відпустки не входять до стажу для щорічних відпусток, хто матиме право на нову відпустку до 60 к. дн., кому роботодавець зможе відмовити у відпустці, чи можна замінити оплачувані відпустки неоплачуваними та багато іншого.зміст

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві», який відбудеться 7 березня. Спікер — юрист, сертифікований експерт з військового обліку Юлія Видиборець. У програмі — обов’язки відповідального за ведення військового обліку, оповіщення про виклик до ТЦК працівників, які відсутні через відрядження, відпустку, хворобу, призупинення трудового договору. Також відповіді на важливі питання: як вести списки персонального військового обліку: сумісники, працівники, яким виповнилося 27 років, працівники, які відмовляються надати інформацію, як роботодавцям реагувати на вимоги ТЦК та СП, який документ підтверджує, що працівник був у ТЦК, чи вимагати його від працівника.

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді