Декретна відпустка, або Будьте обережні з термінологією
Огляд нового Збірника уніфікованих документів
Декретна відпустка: законодавство
Законодавство про працю не містить такого поняття, як «декретна відпустка».
Відтак, декретна відпустка 2025 року ідентифікується у законодавстві наступним чином:
- трудовий кодекс — декретна відпустка — «відпустка у зв’язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною» (ст. 179 Кодексу законів про працю; далі — КЗпП);
- Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) — декретна відпустка — у статті 17 визначає умови надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, а в статті 18 — відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Візьміть до уваги, що оплата декретної відпустки здійснюється виключно на підставі медичного висновку. Тривалість декретної відпустки (скільки днів):
- 70 к. д. — до пологів;
- 56 к. д. — після пологів, починаючи з дня пологів; 70 к. д. — якщо пологи були ускладнені або якщо це декретна відпустка при народженні двійні чи більшої кількості дітей.
Ці норми визначає стаття 17 Закону про відпустки та ст. 179 КЗпП.

Задля більш зручного обрахунку тривалості відпустки для різних категорій працівників та отримання відповіді на питання «коли йдуть в декрет», скористайтеся узагальненою таблицею:
Скільки триває декретна відпустка
| Якщо народилася одна дитина, к. д. | Якщо народилися двоє і більше дітей або були ускладнені пологи, к. д. | Якщо жінка належить до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи I—III категорій, к. д. |
До пологів | 70 | 70 | 90 |
Після пологів | 56 | 70 | 90 |
Усього | 126 | 140 | 180 |
Якщо вас турбує питання: «Декретна відпустка: з якого терміну можна оформити?», то електронний лікарняний вагітної лікар формує:
- на 30 тижні вагітності;
- на 27 тижні (якщо жінка належить до І—III категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС).
Отже, з якого тижня декретна відпустка буде починатися, залежить від статусу працівниці.
Наступне, не менш важливе питання — виплата декретної відпустки. Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами надається у розмірі 100 % середньомісячного доходу (стипендії, грошового забезпечення, допомоги по безробіттю тощо) жінки, але не менше 25 відсотків від розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи із розрахунку на місяць.
Якщо в жінки були передчасні пологи на терміні до 30 тижнів вагітності, то декретна відпустка триває:
- 140 к. д. — якщо народилася жива дитина;
- 70 к. д. — якщо дитина мертвонароджена.
28 липня 2023 року було оприлюднено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» від 13.07.2023 № 3238-ІХ. Про зміни, що закріпив вищевказаний закон, — у таблиці:
Було | Стало |
Діяв «стандартний» розподіл днів відпустки до та після пологів:
| Передбачається право жінки (за відсутності медичних протипоказань) самостійно визначати дату початку відпустки у зв'язку із вагітністю та пологами. Тривалість відпустки по вагітності та пологах залишається незмінною, але при цьому 70 календарних днів відпустки до пологів можуть бути використані жінкою повністю або частково після пологів, починаючи з дня пологів. Аналогічне право передбачається і для жінок, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. До прикладу, жінка може використати 30 днів відпустки до очікуваної дати пологів та 96 днів — після, загальна тривалість відпустки залишиться незмінною та становитиме 126 днів. |

Фізична особа-підприємець (ФОП) має право на отримання допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за умови, що вона є застрахованою особою, тобто сплачує єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Основним документом, що підтверджує настання страхового випадку, є електронний листок непрацездатності, який формується автоматично через систему eHealth після його оформлення лікарем за місцем медичного спостереження.
Загальна тривалість оплачуваної декретної відпустки становить 126 календарних днів: 70 днів до пологів та 56 днів після. У разі ускладнених пологів або народження двох і більше дітей, тривалість може бути збільшена.
Для отримання допомоги ФОП повинен:
- Отримати електронний лікарняний — він автоматично підтягується до особистого кабінету на порталі Пенсійного фонду України (ПФУ).
- Відкрити спеціальний рахунок у банку для зарахування допомоги (звичайний рахунок ФОП не підходить).
- Подати «довідкову» декларацію з єдиного податку з додатком 1, у якій зазначається сума нарахувань ЄСВ з початку року (або з дати реєстрації ФОП) до місяця відкриття лікарняного включно. Важливо: у разі відсутності сплати ЄСВ за цей період — допомога не надається. Для отримання допомоги потрібно хоча б один місяць мати сплачений ЄСВ.
- Отримати довідку про відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ. Її можна замовити через сервіс Taxer або в Електронному кабінеті платника, подавши форму F130030.
- Сформувати заяву-розрахунок у кабінеті ПФУ, прикріпивши:
- виписку з ЄДР (як ФОП);
- витяг з реєстру платників єдиного податку;
- копії квитанцій про сплату ЄСВ;
- довідку про відсутність боргу з ЄСВ;
- довідкову звітність. Після формування документ підписується електронним підписом і надсилається на розгляд.
Декретна відпустка по догляду за дитиною
Декретну відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку роботодавець надає після відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами і якщо цього бажає мати чи батько. Декретна відпустка для батька є новацією вітчизняного законодавства, адже батько отримав змогу оформлювати таку відпустку порівняно нещодавно — 09.05.2021. Відповідні зміни закріпили у частині 3 статті 179 КЗпП та частині 1 статті 18 Закону про відпустки.
Декретна відпустка по догляду за дитиною до 3 років
Декретна відпустка: хто може піти?
Особливість полягає у тому, що розрізняються: декретна відпустка для мами, декретна відпустка для чоловіка (батька), декретна відпустка для бабусі, декретна відпустка для дідуся. Як оформити декретну відпустку правильно, читайте далі.
Роботодавець має надати відпустку до 3 років за заявою матері чи батька дитини — повністю чи частково в межах визначеного періоду. Оформити її необхідно наказом /розпорядженням (ч. 3 ст. 20 Закону про відпустки).
Після 09.05.2021, щоб оформити декретну відпустку до 3 років, не обов’язково надавати довідку з місця роботи другого з батьків, що він (вона) не перебуває в декретній відпустці. Тоді як у випадку, якщо декретну відпустку до трьох років хоче оформити баба, дід чи інший родич, що фактично доглядає за дитиною, вони мають надати довідку з місця роботи (навчання, служби) одного з батьків дитини про те, що він (вона) вийшов (вийшла) на роботу до закінчення терміну декретної відпустки (ч. 4 ст. 20 Закону про відпустки).
Утім, трапляється, що роботодавець пропонує працівниці чи працівнику разом із заявою про декретну відпустку та свідоцтвом про народження дитини подати довідку про те, що другий із батьків не оформлював декретну відпустку до 3 років. Адже право на таку відпустку має один із батьків — мати чи батько (частина 1 статті 18 Закону про відпустки і ч. 3 ст. 179 КЗпП). Тож роботодавець у такий спосіб намагається дотримати законодавства. Оскільки нові норми виписані некоректно, якщо він відмовить у декретній відпустці без такої довідки, працівниця чи працівник можуть подати на роботодавця в суд, а той — зобов’язати роботодавця надати декретну відпустку до 3 років другому з батьків без довідки, бо ж відповідно до Закону про відпустки надавати її не потрібно.
Надати декретну відпустку до 3 років можуть на період, вказаний у заяві, або до дати досягнення дитиною трирічного віку включно.
Відпустка у зв’язку з навчанням: тривалість та порядок надання
Також, важливе питання, чи декретна відпустка зараховується до трудового стажу? Період перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та для догляду за дитиною до досягнення трирічного віку зараховують до страхового стажу для оплати листків непрацездатності та пенсійного забезпечення. З 01.01.2004 року період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та за умови отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, зараховується до страхового стажу. Страхувальниками при цьому є органи, які виплачують відповідну допомогу. Час перебування у неоплачуваній відпустці по догляду за дитиною від трьох до шести років (після 1 січня 2004 року), не враховується до страхового стажу, на підставі якого визначається розмір пенсії.
Строковий трудовий договір не обмежує право на оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами на загальних підставах. Це право гарантується статтею 17 Закону України « Про відпустки» та реалізується на підставі листка непрацездатності.
Варто зазначити, що особливості застосування строкових договорів щодо вагітних жінок стосуються насамперед порядку звільнення, а не обмеження у правах на відпустку. Згідно зі статтею 184 КЗпП, якщо строковий договір завершується під час вагітності або до досягнення дитиною трьох (а в окремих випадках — шести) років, роботодавець зобов’язаний забезпечити працевлаштування жінки.
Отже, строковий характер трудового договору не є підставою для відмови у наданні декретної відпустки або відповідної виплати.
Декретна відпустка до 6 років
Оформлення декрету до 6 років дещо відрізняється від попереднього виду. Так, працівник може оформити декретну відпустку до шести років за бажанням у випадку, якщо дитина потребує подальшого домашнього догляду після завершення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Для оформлення відпустки до 6 років працівник надає:
- заяву на відпустку по догляду за дитиною до шести років;
- медичну довідку.
Форма медичної довідки — форма первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді» — затверджена наказом МОЗ від 11.06.2012 № 430 (далі — Наказ № 430). Отримати таку довідку можна в закладах охорони здоров’я будь-якої форми власності на підставі рішення лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) (п. 4 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді», затвердженої Наказом № 430).
Оформлюйте таку відпустку без збереження заробітної плати наказом про надання декретної відпустки по догляду до 6 років.
Надавайте декретну відпустку по догляду за дитиною до шести років з дати, яку працівник зазначив у своїй заяві.
Декретна відпустка для чоловіків
Роботодавець може надати одноразову оплачувану декретну відпустку при народженні дитини, що триватиме до 14 к. д., у мирний час — без урахування святкових і неробочих днів), одній з осіб:
- чоловіку, чия дружина народила дитину;
- батьку дитини, який не перебуває в зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, якщо вони разом проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;
- бабі, діду чи іншому повнолітньому родичу дитини, які фактично доглядають за дитиною, чиї мати чи батько є одинокою матір’ю (одиноким батьком).
Ці норми визначають стаття 77-3 КЗпП, стаття 19-1 Закону про відпустки , пункт 3 Порядку надання відпустки при народженні дитини, затвердженого постановою КМУ від 07.07.2021 № 693.
Як ми вже говорили вище декретна відпустка по догляду за дитиною до трьох років може надаватися й батькові дитини.

Оформити відпустку по догляду за дитиною до 6 років, якщо мати дитини має продовжити працювати, відповідно до законодавства може:
- інший родич, який фактично доглядатиме за дитиною (батько, баба, дід та ін.);
- особа, яка усиновила дитину чи взяла її під опіку;
- один із прийомних батьків.
Працівник надає роботодавцю:
- заяву;
- медичний висновок;
- документ, що підтверджує родинний зв’язок із дитиною.
Жодних підтверджень того, чи скористалася мати дитини відпусткою, додавати не потрібно.
На підставі наданих документів роботодавець видає наказ.
Декретна відпустка для бабусі
У декретну відпустку по догляду за дитиною до 6 років також може піти бабуся.
Законодавство визначає, що повністю чи частинами відпустку до досягнення дитиною трьох років можуть також надати бабі, діду чи іншим родичам, що фактично доглядають за дитиною, або ж особі, що всиновила чи взяла під опіку дитину, або одному із прийомних батьків чи батьків-вихователів (ч. 3 ст. 18 Закону про відпустки).
Щоб отримати відпустку до 3 років, баба, дід чи інший родич, хто фактично наглядає за дитиною, мають надати довідку з місця роботи (навчання, служби) одного з батьків дитини про те, що він (вона) вийшов (вийшла) на роботу до завершення терміну відпустки (ч. 4 ст. 20 Закону про відпустки).
Декретна відпустка зовнішнього сумісника
Явище «декретна відпустка/робота за сумісництвом» цілком реальне, адже, за бажанням жінки або осіб, які фактично здійснюють догляд за дитиною, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома (ч. 8 ст. 179 КЗпП).
Декретна відпустка у військовий час
В Україні змінено порядок надання декретної відпустки у військовий час для чоловіків при народженні дитини. Нововведення стосуються не лише категорій осіб, які можуть скористатися цією відпусткою, а й особливо — процедури оформлення необхідних документів. Законодавство тепер приділяє більше уваги підтвердженню фактичного батьківства, спільного проживання з матір’ю дитини та активній участі в її догляді. Метою цих змін є спрощення процесу оформлення, розширення можливостей для родичів та забезпечення більшої прозорості.
Порядок оформлення відпустки при народженні дитини оновлений Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2024 року № 356. Зміни не торкнулись кола осіб, які мають право на цю відпустку, проте було уточнено перелік документів, що необхідні для її оформлення.
Як і раніше, декретна відпустка у воєнний час доступна:
- чоловіку жінки, яка народила дитину;
- фактичному батькові дитини, незалежно від шлюбу з матір’ю, за умови спільного проживання, ведення спільного господарства та наявності взаємних прав і обов’язків;
- бабусі, дідусю або іншому повнолітньому родичу, який бере участь у догляді за дитиною у разі, якщо батько чи мати є одинокими.
Тепер для підтвердження права на декретну відпустку у військовий час необхідно надати:
- свідоцтво про народження дитини, де вказано особу як батька;
- письмову заяву від матері дитини про спільне проживання та ведення господарства (для фактичного батька);
- заяву від одинокого батька чи матері — для родичів, які претендують на відпустку як особи, що фактично доглядають за дитиною.
Ці нововведення мають на меті підвищити зручність оформлення та забезпечити прозорість у підтвердженні права на відпустку.