Пам’ятка як не перегрітися на роботі влітку

Головне управління Держпраці в Одеській області підготувало пам’ятку для працівників, які працюють на відкритих місцевостях, у виробничих і громадських приміщеннях, з кондиціонером та без нього.
  1. Якщо працюєте на відкритій місцевості при температурі повітря +35ºС і вище через кожних 15-20 хв роботи відпочивайте 10-12 хв у прохолодних приміщеннях. Допустима максимальна сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну для працівників у спецодязі для захисту від теплового випромінювання, — 4-5 год, без спецодягу — 1,5-2 год.
  2. Аби вам не стало зле через великий перепад температури на вулиці й у приміщенні, виставляйте у кондиціонері температуру +24-25°C.
  3. Якщо на вулиці +37 ºС і більше, це вже небезпечні (екстремальні) умови праці. За можливості перенесіть години роботи на ранок або вечір.
  4. Носіть у спеку спецодяг або одяг з натуральних тканин.
  5. У спеку не рекомендується працювати особам, молодшим 25 і старшим 40 років.
  6. Рекомендації щодо вживання напоїв:
  • вживайте достатньо води, чаю, напоїв з оптимальною температурою + 10-15 ºС;
  • пийте підсолену воду, мінеральну лужну воду, знежирене молоко, молочну сироватку, соки, киснево-білкові коктейлі, аби не втратити з потом солі і мікроелементи;
  • пийте воду часто і потроху. Якщо температура повітря більше 30ºС при роботі середньої тяжкості випивайте мінімум 0,5 л води на годину — приблизно один стакан кожні 20 хв.
  1. Вживайте фрукти та овочі.

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5491

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41191

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19232

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96929

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26042

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді