Міністр економіки розвінчує міфи про урядовий Трудовий кодекс

Тимофій Милованов — про випробування, строкові договори, звільнення вагітних, примусову роботу, скасування пільг, знищення профспілок у законопроекті «Про працю».

На офіційній сторінці у Facebook міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов спробував розвінчати міфи про урядовий Закон «Про працю». Щоправда, цього разу назвав його Законом «Про підвищення зайнятості». Що буде і чого не буде в цьому законопроекті?

НЕПРАВДА: Звільнятимуть вагітних, інвалідів, пенсіонерів і т. д.

ПРАВДА: Новий закон навпаки дозволяє вагітним працювати з дому та за гнучким графіком. Фактично — працювати дистанційно і мати соціальні та інші гарантії працівника. Це новий підхід законодавства – врегульовувати баланс між материнством і кар’єрою. Те саме стосується пенсіонерів та інвалідів, для яких є пропозиції на ринку, але застаріле законодавство не дозволяє встановити гнучкі умови роботи.

Коментар: Запровадити гнучкий режим роботи на підприємстві і зараз можна на підставі статті 13 КЗпП, статті 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII , та Методичних рекомендацій щодо встановлення гнучкого режиму робочого часу, затверджених наказом Мінпраці від 04.10.2006 № 359. Застосовувати надомну працю можна і зараз, користуючись Положенням про умови праці надомників, затвердженим постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.09.1981 № 275/17-99.

Як встановити гнучкий режиму робочого часу

НЕПРАВДА: Новий закон скасовує безстрокове працевлаштування, отже не буде певності «в завтрашньому дні».

ПРАВДА: Безстрокові договори будуть. Як і договори на певний строк. Отже — це свобода вибору за домовленістю між роботодавцем і працівником. Зате тепер працівник зможе зафіксувати штраф чи компенсацію в разі порушення домовленостей з боку роботодавця. Або розмір матеріальної та моральної шкоди. Усе це — письмово і окремо для кожного працівника.

Коментар: У законопроекті «Про працю» угода сторін — одна з підстав укласти строковий трудовий договір. Очевидно, що роботодавцям зручніше приймати більшість працівників за строковим трудовим договором.

НЕПРАВДА: Новий закон дозволяє звільняти робітників без пояснення причин.

ПРАВДА: Роботодавці, насправді, на ділі давно знайшли лазівки для незаконного звільнення працівників. Маніпуляції з реорганізацією, фіктивні скорочення уже нікого не дивують — це тільки ширма для незаконних звільнень та тиску на працівників. За новим законодавством в разі звільнення працівника з ініціативи роботодавця той повинен виплатити грошову компенсацію, розмір якої залежить від строку попередньої співпраці з працівником. А ще — працівник зможе звільнятися за власним бажанням без обов'язкового відпрацювання двох тижнів.

Коментар: стаття 35 законопроекту «Про працю» дає право роботодавцю звільнити з власної ініціативи працівника, проте не називає підстави. Роботодавець попереджатиме працівника про звільнення за 15—90 днів до звільнення, залежно від того, скільки працівник пропрацював на підприємстві.

Скачати зразки заяв про звільнення

НЕПРАВДА: Новий закон встановлює примусову роботу понад норму.

ПРАВДА: Новий закон зберігає звичну тривалість робочого тижня у 40 годин. Але дозволяє домовлятися про гнучкий графік роботи. Наприклад, що частину робочого дня працівник працює віддалено, іншу частину – в офісі. Тривалість дня визначають взаємні домовленості, а час відпочинку між робочими змінами повинен бути не менше 12 годин. Для тих же, хто хоче працювати менше 40 годин на тиждень, буде можливість домовитися про оплату пропорційно. Як і про решту умов роботи.

Коментар: справді, збережено тривалість робочого тижня 40 годин та скорочену тривалість робочого часу для неповнолітніх.

НЕПРАВДА: Для всіх категорій працівників встановлюють термін випробування. Це несправедливо.

ПРАВДА: Частина так званих пільг для певних категорій працівників, серед них і відсутність випробувального строку, робить їх небажаними для роботодавців і часто не дає працевлаштуватися офіційно. Новий закон позбавляється від застарілих дискримінаційних норм, а випробувальний термін і для працівника стане можливістю придивитися до майбутньої роботи, колективу, керівництва. Адже не лише роботодавець обирає працівника, але й працівник роботодавця також.

Коментар: Стаття 27 законопроекту «Про працю» порівняно з чинним КЗпП втричі зменшує категорії осіб, яким не встановлюватимуть випробування. Залишають неповнолітніх, вагітних, осіб з інвалідністю, направленим на роботу відповідно до рекомендацій МСЕК, працівників, прийнятих за строковим договором до 12 місяців.

Встановлення випробування при прийнятті на роботу: алгоритм

НЕПРАВДА: Новий закон скасовує усі пільги для окремих категорій

ПРАВДА: Пільги залишаються. Для бійців АТО/ООС, вагітних, мам/тат у декреті (до 3 років), осіб із інвалідністю та неповнолітніх. За мобілізованими до ЗСУ бійцями зберігається робоче місце та виплати на час служби. І якщо зараз пільговики виглядають тягарем в очах роботодавців і їх просто намагаються не брати, то новий закон зважено підходить до встановлення переваг. За новим законом кожен з пільговиків зможе влаштуватися на роботу, якщо матиме таке бажання.

НЕПРАВДА: Новий закон знищує профспілки

ПРАВДА: Профспілки зберігаються і будуть працювати. Вони навіть отримають ширші можливості домовлятися з роботодавцями та працівниками. Але робота профспілок має стати ефективнішою, ніж щорічна роздача подарунків до Нового року, видача обмеженої кількості путівок «для обраних» чи організація страйків «під запис явки усіх». За новим законом профспілки стануть ефективним інструментом посередництва між роботодавцями та працівниками там, де це є виправданим та необхідним. Тому робота профспілок буде регулюватися окремим законом, який також невдовзі буде розроблений.

Коментар: Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» втратить чинність з дня, коли законопроект «Про працю» вступить в дію.

Міністр економіки розвінчує міфи про урядовий Трудовий кодексДізнайтеся, які документи складають за участі профспілки

НЕПРАВДА: Новий закон дозволяє викликати людину на роботу лише час від часу за копійчану платню.

ПРАВДА: Новий закон вводить поняття нефіксованого робочого часу. Тобто легалізує найм персоналу, чиї послуги потрібні нерегулярно. Наприклад, вантажників, майстрів з ремонту обладнання, додатковий персонал під час «завалу», які зараз працюють повністю неофіційно і без гарантій. «Халтурка» перестане нею бути, бо працівник зможе поєднувати роботу на кількох підприємствах і обирати собі більш вигідні умови праці. А за найкращих працівників роботодавці «заманюватимуть» кращими умовами і вищою оплатою.

Коментар: справді, в окремих випадках потрібні трудові договори з такою умовою зайнятості. Наприклад, коли треба терміново замінити працівника, що не вийшов через хворобу на зміну на безперервному виробництві, чи раз на місяць треба запросити висококваліфікованого лікаря на консультацію чи провести операцію. Але роботодавець не зможе з усіма працівниками укладати такі договори. Щонайбільше — з кожним десятим.

Трудовий договір СКАЧАТИ зразок

НЕПРАВДА: Новий закон дозволяє використовувати працю неповнолітніх.

ПРАВДА: Новий закон вводить поняття учнівських, строкових та інших гнучких форм трудових договорів. Нарешті буде вирішена проблема «щоб влаштуватися на роботу треба досвід, а де його взяти, якщо без досвіду ніхто не бере». Учні та студенти отримають легальну можливість знайти роботу і отримати підтвердження про це. Навіть, якщо навчаються на денній формі.

Коментар: можливість застосовувати працю неповнолітніх містить і чинний КЗпП.

НЕПРАВДА: Повністю скасовуються трудові книжки, через що українці втратять страховий стаж.

ПРАВДА: Трудові книжки не скасовуються. вони переводяться в цифрову форму. Йдеться лише про те, що пред’являти «трудову» за місцем роботи більше не буде потреби. Інформація про трудовий стаж українців ще з 2000 року зберігається в електронних реєстрах. Саме з цих баз майже 20 років поспіль беруть дані для розрахунків пенсій та інших соціальних виплат. Працівники, які надалі хочуть користуватися трудовими книжками, зможуть це робити. Але для тих, хто хоче вести тільки електронний формат з'явиться така можливість.

Коментар: Пенсійний фонд підготував зміни до КЗпП, розробив програмне забезпечення та підготував свій сайт, щоб запровадити електронні трудові книжки. Відомості про трудовий стаж з трудових книжок працівників до Реєстру застрахованих осіб передадуть роботодавці.

Електронні трудові книжки. Зміни у законодавстві

Новий законопроект обіцяють найближчими днями опублікувати на сайті Мінекономіки.

Коментувала — Ірина Житкова, керівник групи експертів Експертус Кадри


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві», який відбудеться 7 березня. Спікер — юрист, сертифікований експерт з військового обліку Юлія Видиборець. У програмі — обов’язки відповідального за ведення військового обліку, оповіщення про виклик до ТЦК працівників, які відсутні через відрядження, відпустку, хворобу, призупинення трудового договору. Також відповіді на важливі питання: як вести списки персонального військового обліку: сумісники, працівники, яким виповнилося 27 років, працівники, які відмовляються надати інформацію, як роботодавцям реагувати на вимоги ТЦК та СП, який документ підтверджує, що працівник був у ТЦК, чи вимагати його від працівника.

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді