Посада фахівця з цивільного захисту у штатному розписі

24721

Запитання

За якої чисельності працівників вводять посаду фахівця з цивільного захисту?

Відповідь

Відповідь залежатиме не лише від штатної чисельності, а й від того, до якої категорії цивільного захисту віднесено суб’єкта господарювання.

Порядок віднесення суб’єктів господарювання до категорій цивільного захисту визначає постанова КМУ від 02.03.2010 № 227. Утім, ця постанова має гриф обмеження доступу «Для службового користування».

Організація заходів цивільного захисту може бути покладена на спеціальний підрозділ або на посадову особу. Створити такий підрозділ або призначити відповідальну особу — обов’язок керівника суб’єкта господарювання (ч. 2 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України; далі — КЦЗ). Підрозділи з питань цивільного захисту мають бути створені у суб’єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту, з чисельністю працюючих понад 3000 осіб.

Призначити посадову особу з питань цивільного захисту (окрема посада) — обов’язок для:

  • суб’єктів господарювання із загальною чисельністю працюючих від 200 до 3000 осіб;
  • закладів охорони здоров’я із загальною чисельністю працюючих та осіб, які перебувають на лікуванні, від 200 до 3000 осіб;
  • суб’єктів господарювання, віднесених до 2-ої категорії цивільного захисту;
  • навчальних закладів з денною формою навчання з чисельністю 500 і більше осіб, які навчаються.

Увага!

Порядок діяльності підрозділів з питань цивільного захисту або призначених осіб визначається відповідними положеннями про них або посадовими інструкціями. Положення про підрозділ (посадова інструкція працівника) з питань цивільного захисту затверджує керівник, що його створив (призначив), на підставі типового положення про такий підрозділ, затвердженого центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту (ч. 4 ст. 20 КЦЗ).

Якщо чисельність працюючих становить до 200 осіб, суб’єкт господарювання має призначити особу з питань цивільного захисту за рахунок штатної чисельності.

Приклад

Підприємство зі штатною чисельністю 40 штатних одиниць не зобов’язане мати в штаті фахівця з цивільного захисту. Утім, на підприємстві має бути посадова особа, відповідальна за цивільний захист.

Для дотримання норм частини 2 статті 20 КЦЗ достатньо на посадову особу (наприклад, заступника директора) покласти відповідальність за дотримання на підприємстві законодавства про цивільний захист. Для цього необхідно внести відповідні зміни до посадової інструкції працівника.

До речі, не радимо покладати ці обов’язки на інженера з охорони праці, оскільки працівників служби охорони праці не можна залучати до виконання функцій, не передбачених Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694–XII (п. 5.5 Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 15.11.2004 № 255).

Як варіант можна ввести до штатного розпису посаду фахівця з питань цивільного захисту та затвердити посадову інструкцію. Виконання обов’язків за цією посадою можна доручити посадовій особі підприємства за суміщенням або на підставі окремого трудового договору за сумісництвом («внутрішнім» чи «зовнішнім»).

Олена Коновалова,
заступник директора департаменту з питань праці —
начальник відділу з питань трудових відносин
Державної служби України з питань праці

Ольга Догадіна,
редактор-експерт Експертус: Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор середньооблікової чисельності штатних працівників

Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру та здійснює розрахунок середньосписочної чисельності працівників. Наш калькулятор середньооблікової кількості працівників допоможе обрахувати таку кількість за вибраний період часу.
16115

Зразок штатного розпису (рекомендована форма)

Штатний розпис — це офіційний документ, який визначає структуру організації, кількість посад та їхні обов'язки. Приклад штатного розпису має на меті забезпечити організовану і ефективну роботу підприємства. Як виглядає типова форма штатного розпису? Чи існує нова форма штатного розпису та які особливості заповнення передбачає зразок штатного розпису підприємства? Відповіді — у статті.
94951

Штатний розпис 2025

Штатний розпис — це офіційний документ організації, який детально описує її структуру, чисельність працівників, їхні посади та відповідні оклади. Які новели буде містити штатний розпис 2025 року? Яка форма штатного розпису на 2025 рік буде актуальною? Відповіді на питання — у статті.
478

Внесення змін до штатного розпису у зв’язку зі зміною назви посади

Ситуація з практики: «замість назви посади «Директор по персоналу» до КП введено «Директор з управління персоналом». Як привести штатний розпис у відповідність до Класифікатора професій та внести зміни до документів працівника, який очолює службу персоналу?».
42078