Державна служба статистики України, Департамент статистики праці в спільному листі від 04.07.2014 № 09.3-6/145-14 роз’яснили деякі питання відображення даних щодо працівників, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, у державній статистичній службі звітності з праці.
В листі зазначено, що Указом Президента України від 17.03.2014 р. N 303/2014 «Про часткову мобілізацію», затвердженим Законом України від 17.03.2014 р. N 1126-VII, було оголошено проведення часткової мобілізації.
Законом України від 27.03.2014 р. N 1169-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації» (набрав чинності з 1 квітня 2014 р.) внесені зміни до законів України «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» окремим видом служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 N 1275-VII усі працівники, які були звільнені з роботи у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації, мають бути поновлені роботодавцем на роботі.
За громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше як один рік, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності.
Щодо відображення такої категорії працівників у формах державної статистичної звітності з праці Держстат України запропонував наступне.
У формі N 1-ПВ (квартальна) «Звіт з праці» працівники, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, відображаються лише у рядку 3070 «Облікова кількість штатних працівників на кінець звітного періоду». При цьому, вищезгадані працівники не включаються до середньооблікової кількості штатних працівників по аналогії з працівниками, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами та догляду за дитиною. Також вони не відображаються у показниках руху кадрів та фонду робочого часу.
У формі N 1-ПВ (місячна) «Звіт з праці» нарахування, здійснені таким працівникам, включаються до рядка 1020 «Фонд оплати праці усіх працівників», без зазначення їхньої кількості у рядку 1040 «Середньооблікова кількість штатних працівників».
Оскільки питання оподаткування фонду оплати праці підприємств не залежить до повноважень Держстату України, відповідний запит направлено за належністю до Міністерства доходів і зборів України.