Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції» від 02.10.2019 № 140-IX вносить зміни до порядку декларування, зокрема:
- не зобов’язані подавати декларацію громадські активісти — фізичні особи, які займаються антикорупційною діяльністю;
- зменшено перелік випадків, у яких зобов’язані подавати декларації, для представників громадських об’єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів відповідної кваліфікації, інших осіб, які входять до складу конкурсних комісій, громадських рад, рад громадського контролю тощо;
- змінено норму подання виправленої декларації (три рази протягом семі днів після подання).
Зміни, які набувають чинності з 01.01.2020:
- У пункті 7 декларації декларант повинен вказати, які доходи отримав він або члени його сім’ї.
- До членів сім’ї додатково віднесли дітей декларанта до досягнення ними повноліття — незалежно від спільного проживання.
- В новий блок відомостей декларант повинен вказати банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, в яких у декларанта або членів його сім’ї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно.
- Члени сім’ї декларанта також повинні декларувати фінансові зобов’язання.
- Скасовано обов’язкове декларування фінансових зобов’язань, розмір яких не перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.
- В декларацію необхідно вносити дані про об’єкт декларування, який перебував у володінні (користуванні) декларанта або членів його сім’ї станом на останній день звітного періоду або не менше половини днів звітного періоду.
- Осіб, які спільно проживали із декларантом станом на останній день звітного періоду або сукупно протягом не менше 183 днів протягом року, під час заповнення декларацій вважатиме членами його сім’ї.
- Звужено коло декларантів, які повинні повідомлювати про суттєві зміни в майновому стані.