Неповний робочий час: запровадження, оплата, табелювання

UA RU
Автор
порталу «Кадровик-01»
Неповний робочий час — це один із видів тривалості робочого часу, передбаченого законодавством. Установити його можна як під час прийняття на роботу, так і згодом. Які алгоритми запровадження неповного часу з ініціативи працівника та роботодавця? Як перевести на неповний робочий час в умовах воєнного стану?

Навчання для кадровиків, що вбереже від штрафів після відновлення перевірок

Що таке неповний робочий час

Визначення поняття «неповний робочий час» шукайте не в КЗпП, а в Законі України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (далі — Закон № 5067)

Неповний робочий час — це робочий час, що менший від норми часу, передбаченої законодавством (п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону № 5067).

Неповний робочий день і неповний робочий тиждень

Стаття 56 КЗпП виділяє такі різновиди неповного часу як неповний робочий день та неповний робочий тиждень. На практиці ці види можна комбінувати. Конкретизує різновиди неповного робочого часу лист Мінсоцполітики від 29.03.2007 № 713/19/71-07.

Тримайте напохваті таблицю видів і комбінацій неповного робочого часу, прикладів та формулювань наказів до них.

Таблиця різновидів неповного робочого часу

Порядок встановлення неповного робочого часу

Неповний робочий час може встановлюватися для працівників при прийнятті на роботу або згодом у процесі роботи.

Якщо неповний робочий час встановлюється при працевлаштуванні, майбутній працівник вказує про це у заяві про прийняття на роботу. За письмової форми трудового договору заяви не буде, тож умову щодо тривалості робочого часу фіксуйте у самому договорі.

У наказі про прийняття на роботу на умовах неповного робочого часу відповідна умова теж має бути зазначена.

Встановлення неповного часу під час роботи за угодою між працівником і роботодавцем (ст. 56 КЗпП).

Коли працівник ініціює переведення на неповний робочий час, має написати відповідну заяву й конкретизувати в ній режим роботи. Порадьте зазначити в документі причину такого прохання, це може вплинути на подальше рішення керівника про надання згоди чи відмови у переведенні на неповний робочий день, тиждень.

Роботодавець може відмовити у переході на неповний робочий час, приміром, якщо працівник необхідний на роботі впродовж повного робочого дня. Водночас є категорії працівників, які мають суб’єктивне право працювати з неповним робочим часом, і за таких обставин роботодавець повинен задовольнити прохання.

Якщо роботодавець погодив прохання працівника, складіть наказ про неповний робочий час на підставі заяви та ознайомте з ним працівника.

Неповний робочий час у ході роботи може встановлюватись з ініціативи роботодавця двома шляхами:

  • за угодою сторін (ст. 56 КЗпП);
  • у порядку зміни істотних умов праці (ст. 32 КЗпП).

Важливо! Коли ухвалюєте рішення про неповний час, зважайте на кількість працівників, яких це торкнеться. Пенсійний фонд повідомляє Держпраці про роботодавців, в яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилася на 20% і більше. Для Держпраці така інформація є підставою для перевірки роботодавця (пп. 6 п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823).

Неповний робочий час: оплата праці

Оплата за неповний робочий час здійснюється пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Так скеровує стаття 56 КЗпП.

Позначення неповного часу в табелі

Неповний робочий час в табелі обліку робочого часу відбивайте різними кодами залежно від того, хто ініціював такий режим роботи.

Приклад

Позначка в табелі

Працівника прийняли на роботу з неповним робочим днем (тижнем) згідно зі статтею 56 КЗпП

РС

Працівнику встановили неповний робочий час на його прохання у зв’язку з особистими обставинами згідно зі статтею 56 КЗпП

РС

Неповний робочий час запровадив роботодавець згідно зі статтею 32 КЗпП

НД

Неодмінно стане у пригоді:

Неповний робочий час під час воєнного стану

Переведення на неповний робочий день під час війни відрізняється від аналогічної процедури в мирний час. Законодавство мало миттєво адаптуватися до складних умов, тож під час воєнного стану роботодавець може запровадити неповний робочий час за спрощеною процедурою.

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136 вніс тимчасові зміни до трудового законодавства. Зокрема, протягом воєнного стану роботодавець не зобов’язаний повідомляти працівника за два місяці про запровадження неповного робочого дня або тижня. Норми частини 3 статті 32 КЗпП та інших законів України щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці не застосовують під час воєнного стану (ч. 2 ст. 3 Закону № 2136).

Запровадити неповний робочий час в умовах війни можна окремим працівникам або одразу цілій групі.

Неповний робочий час: алгоритм запровадження
ІРИНА ІВАНЧЕНКО,експерт з трудових відносин
За необхідності роботодавець може запровадити під час війни неповний робочий час — неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Як встановити неповний робочий час без попередження за два місяці, а також оформити новий режим роботи, якщо про нього просить працівник?

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві», який відбудеться 7 березня. Спікер — юрист, сертифікований експерт з військового обліку Юлія Видиборець. У програмі — обов’язки відповідального за ведення військового обліку, оповіщення про виклик до ТЦК працівників, які відсутні через відрядження, відпустку, хворобу, призупинення трудового договору. Також відповіді на важливі питання: як вести списки персонального військового обліку: сумісники, працівники, яким виповнилося 27 років, працівники, які відмовляються надати інформацію, як роботодавцям реагувати на вимоги ТЦК та СП, який документ підтверджує, що працівник був у ТЦК, чи вимагати його від працівника.

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді