Новим Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти» від 18.12.2019 № 392-IX парламентарії внесли зміни до Закону «Про вищу освіту». Зміни приводять його положення у відповідність із Законом України «Про освіту».
Основні зміни стосуються процедури ліцензування, вступу на навчання у виші, умов розвитку міждисциплінарних освітніх програм, а також освітніх програм спільного та подвійного диплому, організації освітнього процесу тощо.
Обов’язкові документи при прийнятті на роботу
Зокрема, положення закону суттєво спрощують процедуру ліцензування, а в окремих випадках, підвищують вимоги до ліцензіатів. Визначений вичерпний перелік підстав для анулювання ліцензії, її переоформлення, звуження провадження освітньої діяльності.
Для вступу на навчання до закладу вищої освіти відтепер разом з результатами зовнішнього незалежного оцінювання враховуватимуть також:
- середній бал документа про повну загальну середню освіту;
- бал за мотиваційний лист;
- бал за участь в міжнародних учнівських олімпіадах, змаганнях;
- бал за участь у творчих та спортивних конкурсах тощо.
Закон врегульовує також питання прийому на навчання до вишів іноземних громадян.
Рівні вищої освіти узгоджені з Національною рамкою кваліфікацій, уточнені визначення освітніх ступенів, оновлені норми, що стосуються стандартів вищої освіти. Форми здобуття вищої освіти приведені у відповідність до Закону України «Про освіту». Закон дає визначення кожної форми.
УВАГА! Із 16.01.2021 мовний омбудсмен штрафуватиме порушників закону про мову у сфері обслуговування
За новим законом дипломи про вищу освіту та наукові дипломи навчальні заклади виготовлятимуть самостійно. Закон унормовує тільки обов’язкову інформацію, яку міститиме диплом. Документ про вищу освіту видаватиметься закладом вищої освіти лише за акредитованою освітньою програмою.
Після початку дії цього закону кадровикам при прийомі на роботу спеціалістів доведеться перевірити, чи вказані в дипломі молодшого бакалавра, бакалавра, магістра:
- назва закладу вищої освіти (наукової установи), що видав цей документ (у разі здобуття вищої освіти у відокремленому підрозділі закладу вищої освіти (наукової установи), а також назва такого підрозділу);
- назва освітньої програми;
- кваліфікація, що складається з інформації про здобутий особою ступінь вищої освіти;
- спеціальність (спеціальності, галузь знань для міждисциплінарних освітніх програм);
- спеціалізація та професійна кваліфікація (у разі присвоєння).
Положення закону впорядковують діяльність відокремлених структурних підрозділів вишів та врегульовують їх функціонування, забезпечують умови для реалізації повністю іноземномовних освітніх програм, запроваджують дуальну форму здобуття освіти.
Галина Бєлікова
редактор-експерт Експертус Кадри