Що зробити кадровику, коли працівник досягає пенсійного віку
Сьогодні пільгові дострокові пенсії особам, які працювали на шкідливих та важких виробництвах, фінансуються таким чином: Пенсійний фонд виплачує пільгові пенсії, а роботодавці мають потім ці кошти компенсувати ПФУ.
Мінсоцполітики стверджує, що такий механізм давно себе не виправдовує. Протягом останніх 10 років заборгованість роботодавців перед Пенсійним фондом з відшкодування пільгових пенсій зросла більше, ніж у 5 разів (з 2,6 мільярдів до 14 мільярдів), і кожного року зростатиме приблизно на 1,5 мільярди гривень.
Щороку роботодавці не відшкодовують майже чверть виплачених пільгових пенсій.
Як вивести із самоізоляції працівників, яким виповнилося 60 років
З понад 10 000 підприємств, які мають відшкодовувати пільгові пенсії, понад 8000 мають заборгованість з відшкодування. З них своєю чергою понад 2500 – є економічно неактивними (перебувають в стані банкрутства або не мають активів для погашення заборгованості).
Чинний механізм забезпечення пільгових пенсій для працівників шкідливих професій створює ряд труднощів, зокрема:
- Працівники часто не мають можливості підтвердити право на пільгову пенсію у зв’язку з ліквідацією підприємства, відсутністю необхідних документів на підприємстві, ліквідації певного виду виробництва.
- Підприємства стикаються з непосильними розмірами відшкодування пенсій колишнім працівникам, їх невідповідність поточному стану підприємства, стримування економічного розвитку (при скороченні обсягів виробництва).
- Частина фінансування таких пільгових пенсій перекладається на інших платників податків, оскільки фінансується з держбюджету.
Міністерство соціальної політики стверджує, що така ситуація може призвести до перегляду умов для призначення пільгових пенсій для працівників шкідливих професій через нарощування боргів підприємств щодо відшкодування таких пенсій і відсутністю коштів на їх виплату.
Відтак під час наради за участю представників центральних органів виконавчої влади та соціальних партнерів в Мінсоцполітики обговорили проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійної пенсійної системи».
Дізнайтеся, як внести запис у трудову книжку, щоб підтвердити право на пільгову пенсію
У законопроєкті пропонується змінити принцип фінансування пільгових пенсій для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці. Тобто, перейти від відшкодування за тих осіб, що працювали в минулому, до сплати підвищеного відсотка за тих, хто працює зараз.
При цьому за осіб, молодших ніж 35 років — до накопичувальних пенсійних фондів, а за осіб, старших 35 років — до ПФУ для виплати за рахунок цих коштів поточних пільгових пенсій.
Також пропонується реструктурувати вже наявну заборгованість підприємств перед ПФУ та дати можливість погасити її за 5 років.
Відповідно до законопроєкту, якщо у людини молодше 35 років є більше третини стажу, необхідного для набуття права на пільгову пенсію, вона може самостійно вибрати, з якої системи отримувати пенсійні виплати — з накопичувальної чи на умовах, які діють нині.
На нараді представники роботодавців висловили занепокоєння тим, що прийняття проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійної пенсійної системи» може призвести до збільшення видатків роботодавців та погодились опрацювати розрахунки з цього питання.
Представники профспілок зазначили, що розміру внесків навпаки, може не вистачити для необхідного розміру пенсій і також погодились опрацювати розрахунки.
На нараді всі присутні погодились, що проблема існує і вирішувати її потрібно.
За інформацією Міністерства соцальної політики України