Види робочого часу, та що вказати в заяві про неповний день

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
У чому різниця між неповним та скороченним робочим часом? Кому роботодавець не може відмовити у встановленні неповного робочого часу?

Види робочого часу, та що вказати в заяві про неповний день

Умовно робочий час за тривалістю можна поділити на три види:

  1. Нормальний. Тривалість робочого часу працівників встановлена 40 годин на тиждень;
  2. Неповний. Робочий час становить меншу кількість годин, ніж встановлено нормативно-правовими актами;
  3. Скорочений. Час, протягом якого працівник повинен виконувати свої трудові функції, але оплата праці такого працівника проводиться в повному розмірі.

Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень як при п'яти, так і при шестиденному робочому тижні (ст. 50 КЗпП).

✔ Норма робочого часу на 2021 рік

За згодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватися як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ст. 56 КЗпП).

Неповний робочий час може встановлюватись угодою роботодавця і працівника на певний строк і без зазначення строку.

Це обовязково!

На прохання працівника неповний робочий час обов'язково встановлюють для вагітних жінок, жінок, що мають дітей віком до 14 років, дитину-інваліда, для догляду за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку.

Особи, які працюють неповний робочий час, користуються тими самими правами, що і працюючі на умовах нормального робочого часу. Тобто, їм надається відпустка тієї самої тривалості, вихідні і святкові дні, а час роботи зараховується у трудовий стаж.

Оплата праці при неповному робочому часі провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Ввести неповний робочий час можна:

При цьому запровадження неповного робочого часу з ініціативи роботодавця є зміною істотних умов праці. Відповідно потребує завчасного попередження працівників не менше ніж за два місяці. Якщо ж неповний робочий час встановлюється за бажанням працівника, то такого попередження не вимагається, і неповний робочий час може бути запроваджений з будь-якого моменту.

У заяві про встановлення неповного робочого часу працівник має зазначити:

  • вид неповного робочого часу (неповний робочий день чи неповний робочий тиждень),
  • режим роботи під час неповного робочого часу (час початку та закінчення роботи),
  • період, на який встановлюється неповний робочий час тощо.
Зразки заяв про встановлення неповного робочого часу

Скорочений робочий час встановлюється для таких категорій :

  • для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень;
  • для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) — 24 години на тиждень;
  • для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці, — не більш як 36 годин на тиждень;
  • для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших) — скорочена тривалість робочого часу встановлюється законодавством.

За інформацією Управління Держпраці у Кіровоградській області

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Статті за темою

Усі статті за темою

Виробничий календар кадровика на липень 2025

Норма робочого часу у липні 2025, кадрові звіти, вихідні дні — усе це в одному місці. Щоб не витрачати час на пошуки, відкрийте виробничий календар на липень 2025: ми вже все врахували, підготували підказки про тривалість робочого часу і строк подання звітів.
7241

Запровадження гнучкого режиму роботи на підприємстві

За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулює стаття 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті
17581

Виробничий календар кадровика на червень 2025

Скористайтеся виробничим календарем на червень 2025 🗓, щоб завчасно спланувати роботу. У статті — норма та тривалість робочого часу у червні 2025🕒, перелік кадрових звітів у червні 2025 📄 та приємний бонус: яскраві календарі-заставки для робочого столу, щоб працювати було не лише зручно, а й з настроєм
12058

Норма тривалості робочого часу 2025

Норми тривалості робочого часу для п’ятиденки і шестиденки на 2025 рік обчислила провідний експерт із трудового законодавства Олена Петровська.
34059

Виробничий календар кадровика на травень 2025

Робочі та вихідні дні, норма тривалості робочого часу, дедлайни звітів — усе зібрали у календарі на травень 2025, щоб ви нічого не проґавили. А ще — приємне оформлення, яке додасть трохи весняного настрою до вашої щоденної рутини.
20472

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді