Обов’язок роботодавця — продовжити щорічну відпустку у разі хвороби працівника під час відпустки. Висновок Верховного Суду

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Працівник може скористатися своїм правом продовжити щорічну відпустку після хвороби, якщо повідомив роботодавця про тимчасову непрацездатність під час відпустки або надав лікарняний

Обов’язок роботодавця — продовжити щорічну відпустку у разі хвороби працівника під час відпустки. Висновок Верховного Суду

Якщо працівник планує перенести невикористану частину відпустки на інший час, він має написати заяву та погодити з роботодавцем новий час відпочинку. Роботодавець — видати новий наказ.

Перенесення на інший термін або продовження відпусток у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю працівника

Відпустку саме продовжують у разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку (п. 1 ч. 2 ст. 80 КЗпП, ст. 11 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР, далі — Закон про відпустки).

Для того, щоби роботодавець міг виконати обов’язок продовжити щорічну відпустку в разі тимчасової непрацездатності працівника, що настала під час відпустки, йому достатньо отримати від працівника листок непрацездатності, засвідчений у встановленому порядку.

Як перенести відпустку через тимчасову непрацездатність

Ні КЗпП, ні Закон про відпустки не зобов’язують працівника звернутися із заявою продовжити відпустку та отримати на це згоду роботодавця.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 13.10.2020 (справа № 712/9213/18, провадження № 14-108цс20).

Відсутність заяви працівника про продовження відпустки не може скасувати законодавчо встановлений обов’язок роботодавця продовжити відпустку на дні тимчасової непрацездатності, а тим більше не може бути вирішальною підставою притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності та звільнити за прогул без поважних причин.

Якщо у роботодавця відсутні можливості продовжити таку відпустку — він може скористатися правом відкликати працівника з відпустки.

Разом з тим, своє бажання перенести невикористану частину відпустки на інший період працівник має оформити заявою та узгодити з роботодавцем.

Роботодавець — визначитися, чи відповідає новий період відпустки інтересам підприємства, не порушує процес організації праці, право на відпочинок працівника та видати відповідний наказ.

У своєму рішенні Верховний суд відійшов від правової позиції, викладеної в інших судових рішеннях, за якою працівник зобов’язаний подати заяву та отримати згоду роботодавця продовжити щорічну відпустку у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. Таку згоду роботодавець має виразити у наказі та ознайомити з ним працівника.

Верховний Суд вважає, що така позиція звужує права працівника та невиправдано розширює права роботодавця, що не відповідає вимогам статті 80 КЗпП та статті 11 Закону про відпустки.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

За матеріалами Реєстру судових рішень

Опановуємо уніфіковані форми документів за новим збірником від Державної архівної служби

Статті за темою

Усі статті за темою

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
169

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
14636

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
9636

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
135

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1188

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді