Що входить до страхового стажу?

UA RU
Автор
порталу «Кадровик-01»
Під час війни трудове законодавство зазнає чималих змін. У результаті перед роботодавцями та працівниками постає питання: як зараховується стаж і як він впливає на нарахування пенсії?

 

 

Страховий і трудовий стаж: що спільного і в чому відмінність?

Страховий стаж — період, упродовж якого особа (або її роботодавець) щомісяця сплачував внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Простіше кажучи, мова йде про єдиний страховий внесок (ЄСВ) (ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»), відповідно до суми якого і нараховується страховий стаж. Мінімальний розмір внеску — 22 % від мінімальної зарплати. Дані про осіб та їхні соціальні внески містяться у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Частиною реєстру є персоніфікований облік надходжень від сплати ЄСВ. Тобто, кожен громадянин, який сплачує внески, має особисту персоніфіковану картку у електронній системі обліку, до якої заносять дані про стаж, розмір заробітної плати.

Якщо розмір страхових внесків є меншим від встановленого законодавством, або ж їх не сплачували, то страховий стаж вважається неповним або відсутнім.

Ольга Догадіна керівник експертної групи «Експертус Кадри», Київ
Експерт підкаже алгоритм ізшести кроків, щоб правомірно залучити дороботи увихідний. Акцент— наособливості, що діють під час воєнного стану. Надопомогу— три таблиці тачотири зразки кадрових документів.

Страховий стаж не слід плутати з трудовим. Поняття трудовий стаж фактично означає період роботи, підтверджений записами у трудовій книжці (або іншими документами: дипломи, військові квитки, свідоцтва про народження дітей тощо). Трудовий стаж, отриманий до січня 2004 року (дати прийняття Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»), автоматично прирівнюється до страхового стажу. Для страхового стажу значення має не відпрацьована кількість років, а період сплати внесків до Пенсійного фонду.

Що входить до страхового стажу для пенсії?

До страхового стажу зараховується весь трудовий стаж, інформацію про який зафіксовано у трудовій книжці (документах про стаж) та у системі персоніфікованого обліку в Пенсійному фонді України.

Інформацію про трудовий стаж перевірити можна за довідками ОК-5, ОК-7, замовивши їх у Пенсійному фонді. Дані про трудовий стаж онлайн доступні в особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду або у застосунку «Дія».

Або ж пропонуємо скористатися нашим калькулятором:

Розрахувати трудовий стаж онлайн

РОЗРАХУВАТИ

У трудовий стаж для виходу на пенсію враховуються періоди визначені законодавством.

Страховий стаж для виходу на пенсію жінкам

Загальні умови призначення пенсії за віком визначає стаття 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тривалість страхового стажу, починаючи з 2018 року, щороку зростає. Наприклад, страховий стаж для виходу на пенсію жінкам в 60 років становив у 2022 році 29 років, у 2023 — вже 30, а у 2028 становитиме 35. Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

Ключове про трудовий договір зі зразкомЯк оплатити лікарняний: оновлений алгоритм дій

Жінок цікавить, чи враховується декретна відпустка в трудовий стаж? У страховий стаж для виходу на пенсію жінкам входить:

  • відпустка по вагітності та пологах;
  • відпустка по догляду за дитиною до 3-х років.

Оскільки у мережі за запитом «трудовий стаж Україна» нараховується безліч інформації, ми вирішили для кращого сприйняття уніфікувати її. Як зараховується трудовий стаж у різних випадках, подано у таблиці. 

Як зараховується стаж при роботі за трудовим договором

Період

Як зараховується стаж

До 01.01.2004

 

На підставі записів у трудовій книжці.

За відсутності трудової книжки/відсутності необхідних записів у трудовій книжці/неправильних або неточних записах про періоди — на підставі інших документів, виданих за місцем роботи або архівними установами (як правило, Департаментом діловодства та архівної справи)

Після 01.01.2004

За даними персоніфікованого обліку, залежно від суми сплачених внесків у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування

 

Як зараховується стаж для військовослужбовців

Період

Як зараховується стаж

До 01.01.2004

На підставі:
військових квитків, довідок військових комісаріатів, військових частин та установ Міноборони, довідок архівних та військово-лікувальних установ
 

Після 01.01.2004

За даними персоніфікованого обліку.

За відсутності відомостей за період з 01.07.2000 по 31.12.2016 року у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування військовослужбовцям (виняток — строковики), поліцейським, особам рядового та керівного складу — на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Як зараховується стаж під час війни

Період

Як зараховується стаж

З 1 березня 2022 року

Відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» зараховується трудовий стаж під час війни у таких випадках:

  • мобілізованим працівникам, незалежно від сплати страхових внесків до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби;
  • час перебування в полоні;
  • періоди простою, враховуючи, що за цей час роботодавець зобов’язаний сплачувати страхові внески у сумі, не меншій за мінімальну;
  • час роботи за сумісництвом і суміщенням.

ВИНЯТОК! Не зараховується у трудовий стаж під час війни відпустка за власний рахунок (якщо працівник перебував у такій відпустці повний місяць).

Як зараховується стаж при роботі за ЦПД

Період

Як зараховується стаж

До 01.01.2004

За умови сплати страхових внесків (на підставі відповідного договору та підтверджувальних документів, про сплату страхових внесків).

Після 01.01.2004

За даними персоніфікованого обліку залежно суми сплачених внесків.

Як зараховується стаж ув’язнених

Період

Як зараховується стаж

До 01.01.2004

На підставі довідки органів внутрішніх справ і довідки щодо сплати страхових внесків до ПФУ.

Після 01.01.2004

За даними персоніфікованого обліку залежно від суми сплачених внесків (якщо було укладено договір про добровільне страхування).

 

Як зараховується стаж за період отримання допомоги по безробіттю

Період

Як зараховується стаж

До 01.01.2004

  • за записами у трудовій книжці, внесеними працівником Державного центру зайнятості;
  • за відсутності трудової книжки — на підставі довідки про період отримання допомоги по безробіттю, коли людина перебувала на обліку в центрі зайнятості.

Після 01.01.2004

  • на підставі записів у трудовій книжці, довідки служби зайнятості (за відсутності трудової чи неправильних записів у ній;
  • з 01.01.2010 — за даними персоніфікованого обліку.
 
ВАЖЛИВО! Не зараховується до страхового стажу перебування особи на обліку в центрі зайнятості як безробітної без отримання допомоги по безробіттю.

Як зараховується стаж при підприємницькій діяльності

Період

Як зараховується стаж

До 01.01.2004

На підставі довідки ПФУ про сплату страхових внесків. З 01.07.2000 підтверджується працівником відділу персоніфікованого обліку відповідно до інформації в системі персоніфікованого обліку.

На підставі спеціального торгового патенту або свідоцтва про сплату єдиного податку — фізособи, які здійснюють підприємницьку діяльність за спрощеною системою податкового обліку.

Після 01.01.2004

За даними персоніфікованого обліку залежно від  суми сплачених внесків за встановленою законодавством формулою.

До страхового стажу вносяться періоди ведення підприємницької діяльності з застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку (ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

ВАЖЛИВО! З 1 березня 2022 року та впродовж 12 місяців після скасування воєнного стану дозволено не платити страхові внески підприємцям

 

Чи зараховується навчання в трудовий стаж?

Період

Як зараховується стаж

До 01.01.2004

Зараховується період з денною формою навчання у вищих і середніх спеціальних закладах освіти, училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і ординатурі. Підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, довідками та іншими документами, які видані на підставі архівних даних і містять відомості про час навчання.

Після 01.01.2004

Не зараховується до страхового стажу час навчання в училищах, вищих, середніх та інших закладах освіти.

Чи враховується декретна відпустка в трудовий стаж?

зараховується за даними персоніфікованого обліку.

Якщо за період з 01.07.2000 по 31.12.2016 року у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для нарахування страхового стажу військовослужбовцям (окрім військовослужбовців строкової служби), поліцейським, особа рядового та керівного складу згідно цього Закону, то страховий стаж нараховується на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Період

Як зараховується стаж

До 01.01.2004

Зараховується догляд за дитиною до трьох років, навіть якщо мати на час народження дитини офіційно не працювала. Підставою для нарахування трудового стажу є свідоцтво про народження дитини.

Після 01.01.2004

Незалежно від працевлаштування жінки у трудовий стаж зараховується за даними системи персоніфікованого обліку як відпустка відпустка по вагітності та пологах, так і відпустка по догляду за дитиною до 3-х років.

 зміст

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на святковий Вебінар до Дня кадровика, який відбудеться 26 квітня. Спікери: Ірина Житкова, Ірина Матійко, Ольга Догадіна, Олена Петровська, а також Юлія Видиборець з інформацією про новий мобілізаційний закон — головні зміни. Ще у програмі — накопичення щорічної відпустки мобілізованому, оплата лікарняного суміснику, виплата лікарняного по вагітності та пологах при ускладнених пологах, обчислення спеціального стажу медикам. Також експерти розкажуть про альтернативні способи обміну кадровими документами під час воєнного стану, як вивести на роботу працівників, звільнених зі строкової військової служби та дадуть відповіді на гарячі питання персонального військового обліку

Щоб переглянути святковий вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Вебінар до дня кадровика

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді