15 серпня 2022 року Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо можливості виключення періоду страхового стажу для обчислення пенсії під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (законопроект від 09.06.2022 № 7453, далі — Закон).
Розрахунок страхового стажу для призначення пенсії
У пояснювальній записці автори Закону констатують, що прибутки громадян зменшились. В подальшому це може негативно вплинути на розмір пенсії, якщо такий період страхового стажу ПФУ врахує для обчислення пенсії під час воєнного стану. Ухвалений Закон запобігає зниженню коефіцієнту заробітної плати при обчисленні пенсій за місяці часткового зменшення доходу на період дії воєнного стану.
За бажанням особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключать періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», а також протягом трьох місяців з дня, як його припинять або скасують. Відповідні зміни внесуть у статтю 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Що робити кадровику, коли працівник досягнув пенсійного віку
Закон набуде чинності з дня, наступного за днем, коли його опублікують. Положення Закону застосовуватимуть у період з 24 лютого 2022 року. Особи, яким призначили пенсію в період з 24 лютого 2022 року до цього часу, матимуть право на перерахунок пенсії за новими нормами Закону.
З 19 липня Держпраці відновила перевірки роботодавців під час воєнного стану. Уникнути штрафів і правильно організувати кадровий документообіг в умовах війни та за мирних часів допоможе "Всеукраїнська професійна сертифікаціїя кадровиків — 2022".
За матеріалами ВР
Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
Призначення пенсії є формою соціального захисту для забезпечення гідного рівня життя людям, які вийшли за межі трудової діяльності. Умови сьогодення внесли суттєві зміни до процедури призначення пенсії у воєнний стан. Ці зміни спрямовані на спрощення процесу та забезпечення своєчасної виплати пенсій для громадян.
Українців передпенсійного віку часто цікавить запитання: якщо немає стажу, яка буде пенсія? З якого саме віку можна почати отримувати пенсію, якщо немає стажу, що робити, коли не вистачає страхового стажу, чи мають право на призначення пенсії підприємці, які досягнули пенсійного віку, - відповіді на ці запитання знайдете у статті
Незважаючи на усі виклики, певне зростання пенсійних виплат все ж відбудеться. Також буде запроваджено декілька пенсійних новацій та обговорення запровадження накопичувальної пенсії
Для виходу на пенсію у 2020 році після досягнення відповідного віку потрібно мати страховий стаж не менше 27 років. З кожним наступним роком страховий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком, поступово зростатиме і у 2028 році досягне 35 років