Міністерством соціальної політики України в листі від 27.01.2015 № 927/0/14-15/014 надано роз'яснення про оформлення заміни на час відсутності соціального працівника.
Виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника — заміна працівника, відсутнього у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відрядженням, відпусткою, виконанням громадських обов'язків і т. п., при збереженні за ним робочого місця (посади). Вкажемо, що за вакантною посадою в штатному розписі доплата за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника не встановлюється.
Працівники виконують обов'язки тимчасово відсутнього працівника одночасно з виконанням своїх основних обов'язків в межах встановленої графіком роботи (змінності) тривалості робочого дня (зміни).
Доручення виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника оформлюється наказом за погодженням з працівником, оскільки роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором (ст. 31 Кодексу законів про працю України; далі — КЗпП).
На час щорічної відпустки основного працівника законодавство дозволяє укласти строковий трудовий договір (статтею 23 КЗоТ), але доцільніше буде покласти обов'язки тимчасово відсутнього працівника на іншого працівника організації.
Крім того, соціальним робітникам територіальних центрів соціального обслуговування та інших установ соціального захисту населення може встановлюватися доплата за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника.
Відповідно до пункту 3.1 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я і установ соціального захисту населення, затверджених наказом Мінпраці і МОЗ України від 05.10.2005 № 308/519, розмір доплат працівникові визначається залежно від складності, характеру, обсягу виконуваних робіт, міри витрат основного робочого часу і не може перевищувати 50% посадового окладу займаної ним основної посади.
Зазначимо, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників передбачені тільки для лікарів, фахівців з базовою і неповною вищою медичною освітою і професіоналів з вищою немедичною освітою і науковців, які допущені до медичної діяльності, молодших медичних сестер, соціальних робітників, вихователів, помічників вихователів, учителів, майстрів виробничого навчання, викладачів професійно-технічних і вищих навчальних закладів (п. 12 Заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів, передбачених для утримання органів державної влади та інших державних органів, утворених органами державної влади підприємств, установ та організацій, які використовують кошти державного бюджету, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 № 65).
Підготувала Ольга Янчіцька,
головний редактор газети «Експертус Тиждень», редактор «Експертус Кадри »