Мін’юст розповів, коли українська мова в трудовихх відносинах обов’язкова

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Кожен громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою

Мін’юст розповів, коли українська мова в трудовихх відносинах обов’язкова

Згідно зі ст.1 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка визначає статус української мови як єдиної державної мови в Україні, українська мова як єдина державна мова виконує функції мови міжетнічного спілкування, є гарантією захисту прав людини для кожного українського громадянина незалежно від його етнічного походження, а також є фактором єдності і національної безпеки України.

Статус української мови як єдиної державної мови передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя.

Кожен громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою (ст. 6 Закону).

В ст. 9 Закону наведений перелік осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків.

Як зобов’язати працівників обслуговувати клієнтів державною мовою: алгоритм для кадровика

Положеннями ст. 20 Закону регламентовано порядок застосування української мови (як державної) у сфері трудових відносин. Так, ніхто не може бути примушений використовувати під час перебування на роботі та виконання обов’язків за трудовим договором іншу мову, ніж державна, крім випадків:

  • обслуговування споживачів та інших клієнтів, які є іноземцями чи особами без громадянства;
  • створення юридичних, технічних, інформаційно-рекламних текстів та інших повідомлень і документів (у т. ч. усних), адресатами яких є іноземці чи особи без громадянства, юридичні особи, органи і посадові особи іноземних держав і міжнародних організацій.

Трудові договори в країні укладаються державною мовою, що не перешкоджає використовувати сторонам трудового договору його переклад.

Додатковий документ при прийнятті на роботу з 16.07.2021

З 16 липня 2021 року рівень володіння державною мовою деякими категоріями осіб (зокрема, держслужбовцями, прокурорами, суддями) засвідчує державний сертифікат про рівень володіння державною мовою, який видає Нацкомісія зі стандартів державної мови (далі — Комісія).

Щоб скласти іспит та отримати сертифікат про рівень володіння державною мовою, претенденту, починаючи з 16 липня 2021 року, необхідно:

  • онлайн зареєструватися за

    посиланням

    , зазначити ПІБ, дату, місце і час складання іспиту (із запропонованих варіантів);
  • прийти на зареєстрований час до обраної локації із документом, що ідентифікує особу, та пристроєм КЕП;
  • скласти іспит, використовуючи вищезазначену платформу.

Результати іспиту встановлюються не пізніше 15 календарних днів від дати складення іспиту.

Рівень володіння державною мовою підтверджує державний сертифікат.

За результатами проведеного іспиту на визначення рівня володіння державною мовою особа отримує державний сертифікат про рівень володіння державною мовою, що засвідчує один з рівнів за шкалою рівнів володіння державною мовою, яка визначає три загальні рівні навичок:

  • початковий рівень А,
  • середній рівень В,
  • рівень вільного володіння мовою С.

Запис про видачу державного сертифіката заноситься Комісією до Реєстру державних сертифікатів.

За матеріалами Південно-Східного міжрегіонального управління Мін’юсту

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
73

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
177

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
226

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
14927

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
9925

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді