Як встановити надбавку за безперервний стаж у сфері тепло-, водопостачання і водовідведення
Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
Системи та форми оплати праці на підприємстві
Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колдоговорі. При цьому слід дотримати норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими / регіональними угодами. Підстава — частина друга статті 97 КЗпП.
Як укласти колективний договір
Надбавку до тарифної ставки чи посадового окладу працівникам основних професій за безперервний стаж роботи (далі — надбавка) на підприємствах та в організаціях сфери тепло-, водопостачання і водовідведення усіх організаційно-правових форм та форм власності сторони встановлюють у колдоговорі (пп. 3.1.9 п. 3.1 розд. 3 Галузевої угоди між Мінінфраструктури, Обʼєднанням організацій роботодавців «Всеукраїнська конфедерація роботодавців житлово-комунальної галузі України» та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України на 2023—2027 роки, зареєстрованої у Мінекономіки 26.12.2023 за № 13; далі — Галузева угода). Механізм та умови її виплати визначає додаток 8 до Галузевої угоди.
До стажу роботи, що дає право на надбавку працівникам у сфері тепло-, водопостачання і водовідведення, зараховують, зокрема:
- роботу в підприємствах відповідної сфери до або після їх реорганізації;
- військову службу, якщо працівник був мобілізований з відповідного підприємства та повернувся протягом трьох місяців після демобілізації;
- відпустку зв’язку з вагітністю і пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку тощо;
- виконання профспілкових обов’язків, підвищення кваліфікації або переведення з виробничої необхідності.
Якщо виникають спірні питання, коли визначають та обчислюють стаж роботи, який дає право на надбавку, їх розглядають комісії по трудових спорах або суд.
Положення колдоговору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов’язковими як для роботодавця, так і для працівників. Положення генеральної, галузевої / міжгалузевої, територіальної угод діють безпосередньо і є обов’язковими для всіх суб’єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.
Контроль, як виконується колдоговір та угоди, проводять сторони, що їх уклали, чи уповноважені ними представники (ст. 15 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII).
На цих нормах законодавства наголосила Держпраці у листі від 26.03.2025 р. N 469/2.3/2.3-ЗВ-25а.