Відпустки під час воєнного стану по-новому: 9 нововведень
Працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, зокрема тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, незалежно від місця їх проживання (перебування), на час особливого періоду гарантується (ч. 1 ст. 57-1 Закону "Про освіту"):
- організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників;
- збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом.
Збереження місця роботи та середнього заробітку з усіма виплатами, передбаченими законом, гарантується під час здійснення педагогічним працівником освітнього процесу в будь-якій найбільш безпечній формі, зокрема і в дистанційній.
Особливості трудових відносин у період воєнного стану, не передбачені іншими актами трудового законодавства, визначені Законом "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" № 2136-IX (далі – Закон № 2136).
Роботодавець повинен вживати усіх можливих заходів щодо забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати (ст. 10 Закону № 2136). Неможливість вчасно виплатити зарплату через бойові дії не звільняє роботодавця від обов’язку виплатити заробітну плату.
Задекларовані трудові відносини і сплата відповідних внесків для України у воєнний час є вкрай важливими, адже економіка держави знекровлена через російське вторгнення. Це запорука наповнення бюджету і зміцнення ВСУ, що можливо лише за умови максимальної поінформованості роботодавців та працівників щодо небезпек неофіційної праці для них самих та для країни загалом.
Нагадаємо, що 19 липня Держпраці відновила перевірки роботодавців, а від педагогічних працівників надходило чимало скарг до освітнього омбудсмена.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Держпраці