Як увільнити від роботи члена дільничної виборчої комісії
Дедлайн, щоб утворити дільничні виборчі комісії, — 09.10.2020, за 15 днів до дня голосування.
Щоб увільнити від роботи працівника — члена виборчої комісії, знадобиться лише три кроки.
Хто з працівників не може бути членом виборчої комісії чи довіреною особою кандидата
Крок 1. З’ясуйте, виконує працівник обов’язки в комісії на платній чи безплатній основі
Це потрібно, щоб правильно скласти наказ про увільнення від роботи:
Виконання обов’язків у комісії | Настанова кадровику | Підстава |
На платній основі | Зберігайте місце роботи/посаду за основними працівниками, не зберігайте заробітку. Увільняйте від роботи на весь період виборчого процесу | ст. 212 ВК |
На безплатній основі | Зберігайте місце роботи/посаду, середній заробіток. Увільняйте на час засідань виборчої комісії чи участі в інших заходах комісії | ст. 38 ВК, ст. 119 КЗпП |
На кожного члена виборчої комісії поширюються гарантії і компенсації, передбачені законодавством для працівників на час виконання ними державних або громадських обов’язків у робочий час. Гарантії поширюються на час безпосереднього виконання обов’язків члена виборчої комісії, як-от участь у засіданнях комісії, інших заходах на виконання ВК чи рішень комісії (ч. 5 ст. 38 ВК).
✎ Зверніть увагу!
За працівниками, що виконують державні або громадські обов’язки у робочий час, зберігаємо місце роботи/посаду та середній заробіток
За рішенням виборчої комісії голова, заступник голови, секретар або в разі їх відмови інші члени дільничної виборчої комісії протягом виборчого процесу можуть виконувати свої повноваження у виборчій комісії на платній основі на підставі цивільно-правового договору між ними і виборчою комісією. Таких осіб на цей період увільняють від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи зі збереженням стажу роботи (абз. 1 ч. 1 ст. 212 ВК).
Крок 2. Отримайте від працівника підтвердний документ
Підстава для наказу — заява працівника + один із документів:
- копія договору ЦПХ про виконання повноважень у комісії на платній основі;
- письмове повідомлення голови, заступника голови чи секретаря комісії про скликання засідання комісії;
- рішення комісії про залучення члена комісії до участі в інших заходах, передбачених ВК.
✎ Перевірте!
У повідомленні або рішенні мають бути вказані дата, час та запланована тривалість засідань виборчої комісії чи іншого заходу
Унормованої форми повідомлення/рішення немає. Секретар оформить документ на бланку комісії. Якщо в повідомленні/рішенні буде інформація про кілька заходів, наприклад, розклад засідань комісії, запланованих на увесь час виборчого процесу, оформлюйте увільнення одним наказом. Отримали повідомлення/рішення про окремий захід — видайте окремий наказ.
Крок 3. Складіть наказ
Наказ про увільнення від роботи працівника, який виконує повноваження на платній основі
Основний працівник уклав ЦПД з комісією і виконує повноваження на платній основі, вкажіть у наказі:
Дві зауваги:
- Наказ про увільнення від роботи члена виборчої комісії належить до групи наказів з кадрових питань тривалого (75 р.) строку зберігання. Реєструйте в Журналі реєстрації наказів з кадрових питань тривалого зберігання, рекомендований літерний індекс — к/тр.
- Наказом працівника увільнили від роботи до закінчення виборчого процесу з «відкритою» датою. Тому після закінчення цієї події доцільно видати наказ про те, що працівник став до роботи.
Якщо працівник — кандидат у депутати місцевої ради
Надайте неоплачувану відпустку. Підстава для відпустки — стаття 237 ВК. Для держслужбовця додаткова підстава для відпустки без збереження зарплати — частина 4 статті 10 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.
Бажаний строк відпустки працівник вказує в заяві.
Держслужбовець зобов’язаний письмово повідомити керівника держслужби в одноденний строк після реєстрації кандидатом у депутати. Строк відпустки — з дня його повідомлення про участь у виборчому процесі й до дня його завершення відповідно до виборчого законодавства.
Роботодавець не має права відмовити кандидату в депутати у звільненні на період з часу його реєстрації як кандидата до закінчення виборчого процесу (або скасування його реєстрації) від виконання виробничих або службових обов’язків за місцем роботи з наданням неоплачуваної відпустки (ст. 237 ВК).
Не звільняйте з ініціативи роботодавця працівника, зареєстрованого як кандидата у депутати. Це забороняє частина 2 статті 237 ВК. Звільнити, наприклад, за скороченням, можливо лише після закінчення виборчого процесу — через 15 днів, як офіційно оприлюднять результати місцевих виборів (ч. 3 ст. 196 ВК).
Наказ про увільнення від роботи працівника — кандидата у депутати місцевої ради
Якщо працівник — довірена особа кандидата
Увільніть від роботи без збереження зарплати наказом. Умова — роботодавець згоден увільнити працівника.
Довірені особи кандидата мають право на звільнення від виконання виробничих або службових обов’язків з дня їх реєстрації на період виборчого процесу без збереження заробітної плати за погодженням із власником підприємства чи уповноваженим ним органом (ч. 9 ст. 238 ВК).
Наказ про увільнення від роботи працівника — довіреної особи кандидата
Як табелювати участь у виборчому процесі
Шеф-редактор журналу "Кадровик-01" підготувала для вас зручну таблицю із позначеннями у табелі обліку відсутності працівників, що задіяні на виборах