Досить корисне роз’яснення надало Національне агентство України з питань державної служби у листі від 26.03.2014 № 1192/12-14 щодо віднесення посад спеціалістів територіальних органів центральних органів виконавчої влади до категорій посад державних службовців.
Так, посади державних службовців віднесені до відповідних категорій посад статтею 25 Закону України «Про державну службу», а віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.
Посади керівних працівників та спеціалістів територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади були віднесені до відповідних категорій посад державних службовців розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2005 року № 333-р, зокрема посади спеціалістів територіальних органів центральних органів виконавчої влади належали до шостої категорії посад державних службовців.
У зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України «Про віднесення деяких посад працівників органів державної влади, інших державних органів, установ до відповідних категорій посад державних службовців та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» від 14 серпня 2013 року № 703 вказане розпорядження втратило чинність.
Додатком 24 до Постанови № 703 визначено перелік посад працівників апарату міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, їх територіальних органів, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, згідно з яким посада спеціаліста територіального органу центрального органу виконавчої влади в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі віднесена до шостої категорії посад державних службовців, а посада спеціаліста районного, міського (міст обласного значення), районного у місті, міськрайонного та міжрайонного територіального органу - до сьомої категорії.
Так, посади головного та провідного казначея районного у місті (місто обласного значення) відділення Державної казначейської служби України віднесені до сьомої категорії посад державних службовців.
Статтею 26 Закону України "Про державну службу" визначено, що при прийнятті на державну службу службовцю присвоюється ранг у межах відповідної категорії посад.
Якщо державний службовець перейшов на посаду нижчої категорії або залишив державну службу, на яку потім повернувся, за ним зберігається присвоєний ранг.
Відповідно до частини десятої вказаної статті та пункту 9 Положення про ранги державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 1996 року № 658, державний службовець може бути позбавлений рангу лише за вироком суду.
Як зазначає у листі НАДС, у разі належності посади до нижчої категорії за працівниками, які обіймали посади головного та провідного казначея районного у місті (місто обласного значення) відділення Державної казначейської служби України та яким було присвоєно 13-й ранг державного службовця в межах шостої категорії посад, зберігається раніше присвоєний ранг, якого вони можуть бути позбавлені лише за вироком суду.