Як унести до ID-паспорта електронний підпис та використовувати його в майбутньому — постанова КМУ

Постановою КМУ врегульовано особливості надання послуг електронного цифрового підпису з використанням ID-паспорта, визначено коло суб’єктів, задіяних у наданні таких послуг, їхні повноваження, обов’язки та відповідальність, а також установлено вимоги до засобів ЕЦП та шифрування

Постанова КМУ «Про затвердження Порядку внесення засобів електронного цифрового підпису до безконтактного електронного носія, що міститься в паспорті громадянина України, та надання послуг електронного цифрового підпису з використанням паспорта громадянина України з імплантованим безконтактним електронним носієм» від 30.11.2016 № 869 визначає механізм здійснення операцій із внесення надійних засобів електронного цифрового підпису (далі — ЕЦП), у т. ч. засобів шифрування, до безконтактного електронного носія, який імплантовано в паспорт громадянина України, їх використання та надання послуг електронного цифрового підпису з використанням паспорта громадянина України у формі картки.

Послуги, визначені Законом України «Про електронний цифровий підпис» від 22.05.2003 № 852-IV, надаються акредитованим центром сертифікації ключів МВС (далі — Центр).

Уповноважені суб’єкти, визначені в Законі України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI як такі, що мають право видачі паспорта громадянина України (далі — Уповноважені суб’єкти), здійснюють представництво центру в порядку, передбаченому Цивільним кодексом України, актами МВС та регламентом роботи центру.

Уповноважені суб’єкти надають такі послуги ЕЦП та виконують такі процедури:

  • приймання від осіб, які досягли 18-річного віку та отримують паспорт громадянина України з імплантованим безконтактним електронним носієм, заяв про реєстрацію в центрі як підписувачів та укладання договорів про надання послуг ЕЦП;
  • ідентифікація особи;
  • надання в користування надійних засобів ЕЦП та засобів шифрування, внесених до паспортів громадянина України з імплантованим безконтактним електронним носієм;
  • надання допомоги під час генерації ключів.

Публікація сформованих сертифікатів ключів ЕЦП та шифрування здійснюються автоматично на електронному інформаційному ресурсі Центру.

Початком строку дії особистих ключів вважається дата та час формування сертифікатів ключів ЕЦП та шифрування, що містять відкриті ключі відповідної пари ключових даних. Строк дії особистих ключів дорівнює строку чинності відповідних сертифікатів ключів.

У разі закінчення строку дії ID-паспорта, його повернення державі, визнання недійсним та знищення автоматично скасовуються чинні сертифікати ЕЦП та шифрування фізичної особи, на ім’я якої оформлено паспорт.

У разі тимчасового вилучення ID-паспорта чинні сертифікати ключів ЕЦП та шифрування фізичної особи, на ім’я якої оформлено паспорт, можуть бути заблоковані на підставі заяви про блокування сертифікатів ключів, поданої підписувачем до Центру в порядку, передбаченому регламентом роботи Центру.

Для забезпечення захисту особистого ключа від компрометації підписувач, на ім’я якого оформлено тимчасово вилучений ID-паспорт, зобов’язаний не розголошувати та не повідомляти особам, якими вилучено паспорт, пароль доступу до особистого ключа (значення ПІН1 (ПІН2) та ПАК1 (ПАК2)) та ключову фразу для голосової автентифікації.

Ольга Савченко,
експерт Експертус: Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5487

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41184

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19226

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96921

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26038

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді