Чи зобов’язані громадяни України обміняти паспорт-книжку на ID-паспорт?

Інформація про реєстрацію місця проживання особи не зазначається в зоні візуальної перевірки паспорта громадянина України, а вноситься до безконтактного електронного носія, який імплантовано у паспорт та зберігається в архівах органів місцевого самоврядування (органів реєстрації).

ДМС в листі від 10.02.2017 № 6-841/1-17 нагадує, що з 01.11.2016 для всіх категорій громадян України запроваджено обмін паспорта на паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм (у т. ч. замість втраченого або викраденого) (абз. 3 п. 2 постанови КМУ від 25.03.2015 № 302; далі — Постанова № 302).

Читайте також — Прийняття на роботу особи із ID-паспортом: враховуємо усі нюанси

Паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 01.11.2016, є чинним протягом строку, на який його було видано (абз. 4 п. 3 Постанови № 302).

Основними новелами у законодавстві, яке регулює питання, пов’язані з оформленням та видачею паспорта громадянина України (далі — паспорт) (у формі картки), з 01.11.2016, зокрема, є:

  • паспорт оформляється з використанням бланка єдиного зразка — з безконтактним електронним носієм;
  • кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов’язаний отримати паспорт громадянина України;
  • паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли 18-річного віку, на 4 роки, а особам, які досягли 18-річного віку, — на кожні 10 років;
  • до паспорта (на зворотному боці) вноситься реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків (РНОКПП), а для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган, проставляється слово «ВІДМОВА».

Окрім того, до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, вноситься:

  • інформація, зазначена в зоні візуальної перевірки паспорта;
  • додаткова змінна інформація (про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, у разі наявності — РНОКПП, а у разі відмови від його прийняття — проставляється слово «ВІДМОВА»);
  • відцифрований образ обличчя особи, відцифровані відбитки пальців рук (за згодою особи) та засоби електронного цифрового підпису (для громадян України, які досягли 18-річного віку).

Бланки паспорта, зразки яких затверджені Постановою № 302, не містять серії, а номер паспорта складається з 9 цифр.

При цьому унікальний номер запису в Реєстрі (УНЗР) містить 13 цифр, який представлений двома послідовностями з 8 та 5 цифр, розділених текстовим символом «-».

ДМС повідомляє, що зразок нового паспорта у форматі PDF з позначенням захисних зон та елементів захисту доступний за посиланням >>> .

Окрім того, ДМС звертає увагу, що під час подання особою паспорта може, за необхідності, проводитись процедура верифікації шляхом установлення візуальної відповідності фотозображення, що міститься у паспорті, з особою заявника, перевірки правильності поданих заявником ідентифікаційних даних, та візуальної перевірки захисних зон у паспорті з метою виявлення елементів підробки.

Із 04.04.2016 повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб делеговано органам місцевого самоврядування як органам реєстрації, що здійснюють реєстрацію (зняття з реєстрації місця проживання) перебування фізичних осіб на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 № 888-VIII).

Інформація про реєстрацію місця проживання особи не зазначається в зоні візуальної перевірки паспорта громадянина України, а вноситься до безконтактного електронного носія, який імплантовано у паспорт та зберігається в архівах органів місцевого самоврядування (органів реєстрації). Особі за її вимогою органом реєстрації видається довідка про реєстрацію місця проживання — документ, який підтверджує реєстрацію місця проживання особи (зразок довідки).

Ольга Догадіна,
експерт Експертус: Кадри

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Все про посадові інструкції в Україні: правила зі зразками

Роботодавець повинен роз’яснити працівнику його права і обов’язки, забезпечити необхідними для роботи засобами (ст. 29 КЗпП). Як це зробити? Скеровує інший нормативний акт: обов’язки, права та відповідальність працівників закріплюють в посадових та робочих інструкціях. Вас можуть притягнути до відповідальності за їх відсутність. Адже суд кваліфікує це як порушення законодавства про працю.
392487

Класифікатор професій: чинний

Національний класифікатор України «Класифікатор професій» призначений для застосування всіма роботодавцями під час підготовки штатного розпису чи для запису про роботу у трудові книжки працівників. У статті ви знайдете відповідь на такі питання: як працювати з Класифікатором професій та здійснювати пошук по класифікатору професій, для чого необхідний діючий Класифікатор професій, як працює класифікатор професій «пошук по назві»?
195538

Як оформити наказ про переведення на іншу посаду

Роботодавець може перевести працівника на іншу посаду тільки за його згодою (ч. 1 ст. 32 КЗпП). Ініціювати переведення можуть працівник або роботодавець. Скачати зразок наказу про переведення за новим стандартом ви зможете у матеріалі
260286

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
28320

Табель обліку робочого часу: як правильно вести

Табель робочого часу — підстава для нарахування зарплатні працівникам. Хто підписує табель обліку робочого часу? Який порядок ведення табелю обліку робочого часу? Як відмічається відпустка без збереження заробітної плати в табелі? Які особливості заповнення передбачає табель обліку робочого часу, зразок заповнення у разі зміни в обліку робочого часу? Відповіді на ці важливі питання а також реальний приклад заповнення табелю обліку робочого часу ви знайдете у статті.
467116

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді