КМУ постановою від 04.07.2018 № 529 затвердив Порядок утворення, реорганізації та ліквідації державних наукових установ (далі — Порядок).
Порядок поширюється на державні наукові (науково-дослідні, науково-технологічні, науково-технічні, науково-практичні) установи, у т. ч. подвійного підпорядкування, які повністю або частково фінансуються з держбюджету, а також державні комерційні підприємства та казенні підприємства, організації, які відповідно до статті 1 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII належать до наукових установ (далі — державні наукові установи).
Порядок не поширюється на державні наукові установи (організації, підприємства), що перебувають у віданні НАН та національних галузевих академій наук, у т. ч. їх подвійного підпорядкування, які утворюють, реорганізовують та ліквідовують відповідно до законодавства.
Державні наукові установи утворюють, реорганізовують, ліквідовують:
- у межах виділених центральним органам виконавчої влади бюджетних асигнувань за наявності достатніх матеріально-технічних та інших ресурсів;
- за погодженням із КМУ за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері (далі — заінтересований орган).
Заінтересований орган розробляє проект постанови КМУ, до якого додає обґрунтування та рекомендації (у разі наявності) Міжвідомчої ради з координації фундаментальних і прикладних досліджень в Україні.
Окрім того, при реорганізації або ліквідації державної наукової установи до обґрунтування додають:
- витяг (витяги) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб —підприємців та громадських формувань з інформацією про повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код;
- відомості про результати наукової, науково-технічної, фінансово-господарської діяльності за попередні три роки;
- пропозицію про правонаступника (правонаступників), якій (яким) передадуть відповідні функції у разі реорганізації, та у разі потреби інформація про його (їх) організаційно-правову форму;
- гарантії дотримання трудового законодавства прав та інтересів працівників, яких вивільнять.
Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус Кадри