Державна служба України з питань праці відповідає на запит заявника, який пропрацювавши три місяці, при звільненні не отримав трудової книжки і заробітної плати.
Заявник при працевлаштуванні надав трудову книжку, написав заяву про прийняття на роботу, надав копії документів про освіту. Через три місяці його звільнили, заробітну плату за жоден місяць не виплатили, трудову книжку не видали. Роботодавець повідомив, що ніяких розрахунків із заявником не буде, оскільки його ніхто не працевлаштовував.
Держпраці нагадує, що 13.03.2015 (01.01.2015 — прим. Ред.) набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці», яким внесено зміни у т. ч. до статей 232, 235 Кодексу законів про працю України (КЗпП).
Згідно з внесеними змінами (стаття 232 КЗпП) працівники, у разі виконання ними роботи без укладення трудового договору, мають право звернутись до суду з заявою про оформлення трудових відносин та встановлення періоду такої роботи.
Держпраці звертає увагу, що відповідно до статті 24 КЗпП України роботодавцям заборонено допускати працівника до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення про це органів Державної фіскальної служби.
При винесенні рішення про оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу, у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації, суд одночасно приймає рішення про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати, про нарахування та сплату відповідно до законодавства податку на доходи фізичних осіб та суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за встановлений період роботи.
Держпраці зауважує, що за таке порушення законодавства про працю, крім адміністративної та кримінальної відповідальності роботодавця, передбачена також фінансова відповідальність.
Згідно зі статтею 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків – у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.