Яку дату вказати в наказах про продовження відпусток на час карантину — 10 чи 11 травня? Роз’яснення від експерта Експертус Кадри

На Гарячу телефонну лінію журналу «Кадровик-01» надходять численні запити від кадровиків щодо чергового продовження карантину. Карантин продовжили ДО 11 травня 2020 року (постанова КМУ від 12.03.2020 № 211 у редакції постанови КМУ від 22.04.2020 № 291). «До» — це включно чи ні? Якщо працівник пише заяву на відпустку без збереження заробітної плати на період карантину, то вказувати «по 11.05.2020» чи «по 10.05.2020»? Яка остання дата карантину? Роз’яснює експерт команди Експертус Кадри Олена Петровська.

Яку дату вказати в наказах про продовження відпусток на час карантину — 10 чи 11 травня? Роз’яснення від експерта MCFR Кадри

Продовження карантину до 11 травня спричинило чимало запитів чи навіть дискусій щодо кінцевої дати карантину. Давайте розберемося разом.

Обчислення строків виникнення та припинення трудових прав, що передбачені в КЗпП, обчислюються роками, місяцями, тижнями та днями (ст. 241-1 КЗпП).

⇛ Робота підприємства в умовах карантину: обирайте свій сценарій ⇚

Тлумачення строків, встановлених законом або судом, що можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати, наведено у пункті 5 статті 116 Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК).

Перебіг такого строку закінчується наступного дня після настання події, тому кінцева дата 11 травня 2020 року входить до визначеного часового терміну, вона є останнім днем карантину, подовженого постановою Уряду від 22.04.2020 № 291, адже прийменник "до" з календарною датою в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності включно або виконання чого-небудь (Постанова Верховного Суду від 08.10.2018 по справі № 927/490/18)


Таку думку щодо використання прикметника «до» на позначення кінцевої календарної дати наведено і у листі Інституту української мови НАН України від 31.03.2015 року № 307/209 (за підписом директора Інституту, доктора філологічних наук, професора П. Ю. Гриценка):

«1. Прийменники до і по в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь. У межах цього спільного часового значення розрізняються лише сферами свого використання: до вживають в офіційно-діловому стилі, передусім у текстах ділових документів - накази, заяви, розпорядження тощо, по закріплений за розмовним стилем. Отже, в офіційному вжитку для визначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь потрібно використовувати лише прийменник до…».

Гарячі питання військового обліку на підприємствах

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118342

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
519936

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
424

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
32121

Заява на відстрочку у зв’язку із навчанням

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від мобілізації у зв’язку із навчанням, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
65369

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді