Законні алгоритми роботи з персоналом
На які норми закону звертати особливу увагу, роз’яснило Управління Держпраці у Сумській області.
Стаття 40 КЗпП передбачає можливість розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, а також строкового трудового договору до закінчення строку його чинності, з ініціативи роботодавця у разі змін в організації виробництва і праці, скорочення чисельності або штату працівників.
Дізнайтеся, як дистанційно оформити звільнення
Згідно зі статтею 49-4 КЗпП, ліквідація, реорганізація підприємств, зміна форми власності або часткове зупинення виробництва, що тягнуть за собою скорочення чисельності чи штату працівників, погіршення умов праці, можуть здійснюватися тільки після завчасного надання професійним спілкам інформації з цього питання, зокрема, про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, строки проведення звільнення.
Роботодавець проводить консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненню або пом’якшення його несприятливих наслідків.
Профспілки мають право внести пропозиції про перенесення строків, тимчасове припинення чи відміну заходів, пов’язаних з вивільненням працівників.
Роботодавець зобов’язаний повідомити працівників про наступне вивільнення персонально й не пізніше ніж за два місяці (ст. 492 КЗпП).
Увага! Одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці роботодавець зобов’язаний запропонувати працівнику іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, крім випадків, передбачених КЗпП.
Із пропозицією про переведення роботодавець має звертатися до працівника не лише при попередженні про наступне звільнення, але й протягом усього строку попередження, якщо робота з’явиться. Невиконання цього правила може стати свідченням того, що роботодавець виконував свої обов’язки неналежним чином.
Також при скороченні працедавцю слід врахувати категорії працівників, які мають перевагу в залишенні на роботі.
Якщо вивільнення є масовим, роботодавцю необхідно за два місяці до нього довести відповідну інформацію до відома Державної служби зайнятості.
Держпраці наголошує, якщо звільнення відбувається на підставі скорочення, працівнику виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.