Щоб уникнути помилок у разі перенесення дати скорочення працівників, треба визначитися з послідовністю необхідних кроків.
КРОК 1. Складаємо наказ про перенесення дати запланованого вивільнення
Найсамперед роботодавець має видати наказ про перенесення дати скорочення. Підставою для наказу слугуватиме будь-який документ, що підтверджує необхідність перенесення.
КРОК 2. Персонально повідомляємо працівників про перенесення дати запланованого вивільнення
Про наступне вивільнення на підставі пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (КЗпП) працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці (ч. 1 ст. 49-2 КЗпП).
Отже, і про продовження строку роботи та перенесення дати вивільнення працівників також необхідно поінформувати персонально.
КРОК 3. Якщо скорочення масове, повідомляємо центр зайнятості про перенесення дати скорочення
У разі масового вивільнення (критерії якого визначено в статті 48 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI) роботодавець повинен завчасно повідомити службу зайнятості про професії (посади) і кількість працівників, яких передбачається вивільнити, а також про заплановану дату скорочення.
Дата скорочення може припадати на вихідний, святковий чи неробочий день. У такому разі днем скорочення вважається найближчий робочий день. Але, визначаючи день скорочення, якщо воно припадає, приміром, на вихідний, врахуйте важливий момент, щоб надалі не довелося відповідати в суді.
Відповідний звіт подаємо за місцем реєстрації роботодавця як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не пізніше ніж за два місяці до дати запланованого вивільнення за формою № 4-ПН «Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці», затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 317.
КРОК 4. Повторно отримуємо згоду профспілки не пізніше ніж за місяць до вивільнення
Власник або уповноважений ним орган має право розірвати трудовий договір не пізніш як через місяць з дня одержання згоди виборного органу первинної профспілкової організації або профспілкового представника (ч. 8 ст. 43 КЗпП). Таким чином, при перенесенні дати запланованого скорочення необхідно повторно звернутись до профспілки для отримання згоди на звільнення, навіть за наявності згоди за первинним зверненням.
Стане у пригоді зразок наказу про звільнення за скороченням штату
КРОК 5. Документуємо звільнення, видаємо трудові книжки, провадимо остаточний розрахунок з працівниками
Останній крок алгоритму не вирізнятиметься порівняно з «класичною» процедурою скорочення:
- після отримання згоди виборного органу профспілки (профспілкового представника) на розірвання трудового договору видаємо наказ про звільнення працівників на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП;
- ознайомлюємо працівників із наказом про звільнення;
- у день звільнення видаємо працівнику належно оформлену трудову книжку та копію наказу про звільнення, проводимо розрахунок (ст. 47 КЗпП), у т. ч. виплачуємо вихідну допомогу ву розмірі не менше середнього місячного заробітку (ст. 44 КЗпП).
- завершуємо особові справи звільнених працівників у поточному діловодстві.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"