Які подарунки заборонено приймати посадовцям

НАЗК наголошує: деякі подарунки можуть позбавити посадовця права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Які подарунки заборонено приймати посадовцям

⇛ Що таке подарунок із погляду закону ⇚

Національне агенство з питань запобігання корупції зауважує, що отримання подарунку державним службовцем або іншими посадовцем може вплинути на прийняття ним рішень, які суперечитимуть інтересам держави. Введення обмежень щодо отримання подарунків покликане запобігти цьому.

Обмеження існують не лише в Україні. Так, у Великій Британії, Польщі, Чехії, Словацькій Республіці державним службовцям рекомендують не приймати подарунки, якщо це може поставити під питання прийняття ними неправомірних рішень та їх доброчесність.

Які обмеження діють в Україні

Стаття 23 Закону України «Про запобігання корупції» (далі — Закон) визначає правила та обмеження щодо отримання подарунків чиновниками.

Закон забороняє:

  • одержувати подарунок, вартість якого перевищує один прожитковий мінімум, встановлений на день прийняття подарунка. Наразі це 2 102 грн;
  • одержання від однієї особи (групи осіб) протягом року подарунків, сукупна вартість яких перевищує два прожиткові мінімуми, встановлені для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки. На даний час — це 4 204 грн.

Різниця між наказом та розпорядженням

✔ Отримати безплатний доступ

Виключення становлять такі випадки:

1. Коли подарунок дарується близькою особою.

До таких осіб належать: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного посадовця.

Якщо вартість подарунка від близької особи – понад 5 прожиткових мінімумів (10 тис. 510 грн), то такий подарунок обов’язково має бути відображений у щорічній декларації.

Якщо ж вартість подарунка перевищує 50 прожиткових мінімумів (105 тис. 100 грн), то про його отримання вказати у повідомленні про суттєві зміни у майновому стані.

2. Коли подарунки одержуються як загальнодоступні знижки на товари, послуги, виграші, призи, премії, бонуси.

Відповідальність за порушення встановлених заборон

Національне агенство з питань запобігання корупції уповноважене реагувати на такі правопорушення. Після виявлення порушення НАЗК складає та направляє протокол до суду.

Саме суд вирішує, чи дійсно відбулось правопорушення та чи притягати посадовця до адміністративної відповідальності (ст. 172-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Якщо особу визнають винною, на неї накладуть штраф у розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів (від 1700 до 3400 грн), подарунок — конфіскують.

Якщо особа вчинить порушення повторно на неї чекає:

  1. штраф від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів (від 3400 до 6800 грн);
  2. конфіскація подарунка;
  3. позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.

За інформацією НАЗК

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Звертання у діловому етикеті: як потоваришувати з кличним відмінком

Ділове спілкування та його особливості є надзвичайно важливим компонентом роботи з людьми. Мало бути комунікабельним, вмійте лаконічно і грамотно формувати свої думки та прохання. Уміння якісно вибудувати своє усне ділове спілкування — запорука гарної репутації. Дізнайтеся більше, що таке ділове спілкування та удоскональте використання кличного відмінку, щоб почуватися впевнено при звертанні до будь-якого опонента.
148572

П’ять прийомів, щоб нейтралізувати негативні стани

Контролюйте свою поведінку та емоції за будь-яких умов. Будьте привітними і ввічливими завжди. Хоч як би ви були заклопотані, приділяйте увагу відвідувачам у приймальні. Пам’ятайте: усмішка і люб’язне привітання поліпшують настрій
1117

10 універсальних запитань, щоб почати розмову

Перетворіть незручне мовчання на захопливу дискусію — заздалегідь знайдіть тему для бесіди. Якщо ви підготувалися до знайомства і маєте напохваті приводи для розмови, то легко зближатиметеся з партнерами підприємства. Починайте з вдалої бесіди, а підприємство здобуватиме корисного партнера
3001

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді