Трудовий стаж за відсутності трудової книжки має підтвердити Пенсійний фонд, а не суд. Позиція Верховного суду

Факти трудового стажу та його наявність для призначення пенсії встановлює Пенсійний фонд у позасудовому порядку.

Трудовий стаж за відсутності трудової книжки має підтвердити Пенсійний фонд, а не суд. Позиція Верховного суду

Таку позицію займає Верховний Суд у постанові від 10.06.2020 у справі № 347/576/18 (провадження № 61-45995св18).

Факт наявності трудового стажу для призначення пенсії встановлює Пенсійний фонд, коли приймає рішення про призначення пенсії. У судовому порядку встановлюють лише факт приналежності документа, що підтверджує трудовий стаж, якщо ім'я, по батькові та прізвище, зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження.

Як законно докупити страховий стаж для пенсії

Обставини справи

Позивач звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. Він вказав, що отримує пенсію за віком, однак Пенсійний фонд не врахував період його роботи майже в сім років. Позивач пояснив, що на фабриці, де він працював, виникла пожежа та були знищені документи, в тому числі книги наказів та відомості з нарахування заробітної плати. Однак, факт роботи у цей період можуть підтвердити співробітники.

Позивач просив суд встановити цей період його роботи для зарахування до страхового стажу та перерахунку пенсії за віком.

Суд першої інстанції заяву задовольнив та врахував, що позасудовим способом неможливо встановити такі факти, що мають юридичне значення, а первинні документи, які б їх підтверджували, не збереглися.

Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції, відмовив у задоволенні позову та зазначив, що факт наявності трудового стажу встановлює Пенсійний фонд відповідно до «Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів», затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 (далі — Порядок № 637).

Верховний суд касаційну скаргу не задовольнив та залишив постанову апеляційного суду без змін.

Позиція Верховного суду

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлює КМУ. Відповідно до пункту 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або записи про періоди роботи неправильні чи неточні, для підтвердження трудового стажу приймають довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Як виправити помилку в трудовій книжці

У судовому порядку встановлюють лише факт приналежності документа, що підтверджує трудовий стаж, якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження (п. 26 Порядку № 637).

Таким чином, факту наявності трудового стажу для призначення пенсії встановлює Пенсійний фонд. Його рішення може бути оскаржене у встановленому законом порядку.

Заяви про встановлення фактів трудового стажу не підлягають судовому розгляду. Відмова Пенсійного фонду встановлювати такі факти може бути оскаржена до адміністративного суду.

Олена Петровська

за матеріалами Єдиного державного реєстру судових рішень

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118832

Призначення пенсії в умовах воєнного стану

Призначення пенсії є формою соціального захисту для забезпечення гідного рівня життя людям, які вийшли за межі трудової діяльності. Умови сьогодення внесли суттєві зміни до процедури призначення пенсії у воєнний стан. Ці зміни спрямовані на спрощення процесу та забезпечення своєчасної виплати пенсій для громадян.
290

Чи буде пенсія, якщо немає стажу?

Українців передпенсійного віку часто цікавить запитання: якщо немає стажу, яка буде пенсія? З якого саме віку можна почати отримувати пенсію, якщо немає стажу, що робити, коли не вистачає страхового стажу, чи мають право на призначення пенсії підприємці, які досягнули пенсійного віку, - відповіді на ці запитання знайдете у статті
56207

Пенсійна реформа: які зміни плануються

Незважаючи на усі виклики, певне зростання пенсійних виплат все ж відбудеться. Також буде запроваджено декілька пенсійних новацій та обговорення запровадження накопичувальної пенсії
76377

Пенсія за віком у 2020 році

Для виходу на пенсію у 2020 році після досягнення відповідного віку потрібно мати страховий стаж не менше 27 років. З кожним наступним роком страховий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком, поступово зростатиме і у 2028 році досягне 35 років
5650

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді