Таку позицію займає Верховний Суд у постанові від 10.06.2020 у справі № 347/576/18 (провадження № 61-45995св18).
Факт наявності трудового стажу для призначення пенсії встановлює Пенсійний фонд, коли приймає рішення про призначення пенсії. У судовому порядку встановлюють лише факт приналежності документа, що підтверджує трудовий стаж, якщо ім'я, по батькові та прізвище, зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження.
Як законно докупити страховий стаж для пенсії
Обставини справи
Позивач звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. Він вказав, що отримує пенсію за віком, однак Пенсійний фонд не врахував період його роботи майже в сім років. Позивач пояснив, що на фабриці, де він працював, виникла пожежа та були знищені документи, в тому числі книги наказів та відомості з нарахування заробітної плати. Однак, факт роботи у цей період можуть підтвердити співробітники.
Позивач просив суд встановити цей період його роботи для зарахування до страхового стажу та перерахунку пенсії за віком.
Суд першої інстанції заяву задовольнив та врахував, що позасудовим способом неможливо встановити такі факти, що мають юридичне значення, а первинні документи, які б їх підтверджували, не збереглися.
Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції, відмовив у задоволенні позову та зазначив, що факт наявності трудового стажу встановлює Пенсійний фонд відповідно до «Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів», затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 (далі — Порядок № 637).
Верховний суд касаційну скаргу не задовольнив та залишив постанову апеляційного суду без змін.
Позиція Верховного суду
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлює КМУ. Відповідно до пункту 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або записи про періоди роботи неправильні чи неточні, для підтвердження трудового стажу приймають довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Як виправити помилку в трудовій книжці
У судовому порядку встановлюють лише факт приналежності документа, що підтверджує трудовий стаж, якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження (п. 26 Порядку № 637).
Таким чином, факту наявності трудового стажу для призначення пенсії встановлює Пенсійний фонд. Його рішення може бути оскаржене у встановленому законом порядку.
Заяви про встановлення фактів трудового стажу не підлягають судовому розгляду. Відмова Пенсійного фонду встановлювати такі факти може бути оскаржена до адміністративного суду.
Олена Петровська
за матеріалами Єдиного державного реєстру судових рішень