Класифікатор професій стане необов’язковим, а незабаром і зовсім зникне

Про це повідомила Юлія Свириденко, перша заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Що прийде замість КП і ДКХП?

Класифікатор професій стане необов’язковим, а незабаром і зовсім зникне

Фото: Укрінформ

Першочергово ми плануємо виключити регулятивну функцію діючого Класифікатора професій шляхом внесення змін до відповідних актів, — повідомила перша заступниця Міністра в інтерв’ю «Interfax-Україна».

Онлайн пошук по Класифікатору професій

Як зауважила Юлія Свириденко: «Зростання економіки неможливе без впровадження якісних реформ. Дерегуляція є однією з найважливіших реформ для стимулювання конкурентоспроможності української економіки та пришвидшення її зростання».

Реформування незабаром зазнає система професійної класифікації, насамперед — Класифікатор професій і Довідник кваліфікаційних характеристик професій (ДКХП). За словами Юлії Свириденко, ситуація з коронавірусом показала, що необхідно переорієнтуватися та освоювати нові професії, які є найбільш затребуваними сьогодні, однак українське законодавство про працю встановлює ряд бюрократичних перепон на шляху до цього. Зокрема, в Україні існує низка документів, таких як Класифікатор професій, Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП) та інші, які обтяжують доступ до роботи та можливість швидкого кар’єрного зростання працівників. Так, наприклад, за окремими професіями для того аби отримати високий розряд та, відповідно, більшу заробітну плату необхідно пропрацювати 5-6 років. Молодь не готова так довго чекати можливості кар’єрно зростати та легально отримувати достойну зарплату.

Ще одним "головним болем", як роботодавців так і держави є Випуски ДКХП. До речі, жодним законом такий документ не передбачений, також не всі випуски є у відкритому доступі та можуть мати декілька кваліфікаційних характеристик на одну й ту ж професію, і така система працює у нас ще з радянських часів.

У роботодавців виникає безліч запитань щодо цього документа, зокрема яку саме кваліфікаційну характеристику використовувати, де її знайти, чи чинна дана редакція, не кажучи вже про те, що деякі з них написані як мінімум 30 років тому під обладнання та роботи, яких вже давно не існує на ринку праці.

Крім того, чомусь саме в Загальних положеннях Випуску 1 ДКХП з’являється такий документ, як посадова інструкція, яка, як зазначено, повинна розроблятись на основі кваліфікаційної характеристики, а не на основі професійного стандарту, пріоритет якого визначений навіть застарілим КЗпП.

Створення умов для легкого працевлаштування, комфортної праці та збільшення легальних доходів працівників є вкрай важливим завданням для України. Саме тому Мінекономіки спільно з Національним агентством кваліфікацій, роботодавцями, профспілками та науковцями працюють над дерегуляцією Класифікатора професій та Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, вже створено робочу групу та представлено дорожню карту реформування.

Як зауважила Юлія Свириденко: «Першочергово ми плануємо виключити регулятивну функцію діючого Класифікатора професій шляхом внесення змін до відповідних актів. Надалі необхідно створити та наповнити новий Реєстр професій, який буде доступний для перегляду у зручному форматі таблиць із можливістю фільтрування та іншої автоматизованої обробки інформації. Реєстр складатиметься із "occupation" (видів занять), матиме поділ на кваліфікації, міститиме посилання на професійний стандарт або кваліфікаційну характеристику, буде зв'язок з Національною рамкою кваліфікацій, а також міститиме умови допуску до роботи. Крім того, заплановано визначення галузей/секторів економіки для цілей ведення Реєстру. Запропонована структура буде повністю задовольняти потреби ринку праці».

Ірина Житкова,

керівник групи експертів Експертус: Кадри

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Класифікатор професій: чинний

Національний класифікатор України «Класифікатор професій» призначений для застосування всіма роботодавцями під час підготовки штатного розпису чи для запису про роботу у трудові книжки працівників. У статті ви знайдете відповідь на такі питання: як працювати з Класифікатором професій та здійснювати пошук по цьому Класифікатору, для чого необхідний діючий Класифікатор професій, як працює класифікатор професій «пошук по назві»?
184323

Зміна № 13 до Класифікатора професій — огляд

Затверджено Зміну 13 до Класифікатора професій ДК 003:2010 (наказ Мінекономіки від 16.01.2024 № 1410). Огляд показав, що Зміна 13 до Класифікатора професій стосується, здебільшого, професій IT-галузі. Детальний огляд Зміни 13 до КП — у цій статті.
2123

Зміна № 12 до Класифікатора професій: огляд змін

Наказом Мінекономіки від 23.06.2023 № 6312 була затверджена Зміна 12 до Класифікатора професій ДК 003:2010. У матеріалі проведемо огляд та аналіз чинних змін, розберемося, які професії виключили, змінили і додали в Класифікатор професій
1765

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді