Під час карантину заборонені планові перевірки. Виняток — перевірки:
- суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику
- у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
- у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Так скеровує Закон від 17.03.2020 № 533-IX (далі – Закон № 533).
Які підприємства перевірятимуть під час карантину
Наразі органи контролю керуються лише цією нормою, хоча з початку карантину в березні 2020-го планові перевірки були в центрі правової колізії.
Ще 17.03.2020 ВРУ ухвалила два закони, норми яких забороняють проводити планові перевірки.
Першим законом — тотально заборонила проводити планові заходи із державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (пп. 4 п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 № 530-IX, далі — Закон № 530).
Другим законом — визначила, що тимчасово, по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), заборонено проводити планові заходи з державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, крім державного нагляду (контролю):
- за діяльністю суб’єктів господарювання, які відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;
- у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
- у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (п. 3 розд. II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 № 533-IX, далі – Закон № 533).
На думку фахівців ДРС, щоб вирішити таку юридичну колізію норм права, застосувують акт, який видали пізніше, навіть якщо прийнятий раніше акт не втратив своєї чинності (лист Мінюсту від 26.12.2008 № 758-0-2-08-19З).
З огляду на те, що Закон № 530 опублікований та набув чинності 17.03.2020, а Закон № 533 – набув чинності на наступний день після опублікування — 18.03.2020, слід керуватися положеннями Закону № 533, який не передбачає тотальної заборони перевірок.
10 грудня 2020 року набув чинності Закон України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 04.12.2020 № 1071-IX (далі — Закон).
Закон врегулював неузгодженість між нормами законів — з пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 530 виключили підпункт 4, який на час карантину забороняв проводити органами державного нагляду (контролю) планові перевірки.
Отже, тепер органи контролю можуть планово перевіряти суб’єктів господарювання з виским рівнем ризику.
експерт Експертус Кадри
За матеріалами ДРСУ