Норми, які регулюють проведення службового розслідування та відсторонення працівників від займаної посади на час розслідування, є тільки для держслужбовців

У своєму рішенні Верховний Суд нагадав, що власник або уповноважений ним орган може відсторонити працівника від роботи у разі:
- появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння;
- відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
- в інших випадках, передбачених законодавством ( ст. 46 КЗпП ).
Відсторонення від роботи оформлюють наказом або розпорядженням керівника підприємства і повідомляють працівника.
Відсторонення працівника від роботи
Разом з тим, відсторонити працівника від роботи можна і в інших випадках, крім перелічених у статті 46 КЗпП, але вони також повинні бути передбачені певним нормативним документом.
Такої підстави відсторонити працівника, як відмова виконувати розпорядження та вчинення дій, направлених на протидію законним вимогам керівника, у статті 46 КЗпП не передбачено. Будь-який інший нормативно-правовий акт, який надав би право роботодавцю відсторонювати від посади працівника за невиконання вимог керівника відсутній.
Таку правову позицію містить постанова Верховного суду від 01.04.2020 у справі № 761/12073/18 (провадження № 61-13444св19).
Верховний Суд підтримав висновок суду першої та апеляційної інстанцій та зазначив, що працівник не є державним службовцем, тож роботодавець не міг відсторонювати його від виконання посадових обов’язків за нормами частини першої статті 72 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.
Суд нагадав також, що у випадку, коли роботодавець із власної ініціативи без законних підстав відсторонив працівника від роботи, зупинив виплату заробітної плати та порушив статтю 46 КЗпП, він має задовольнити позов працівника і стягнути середню заробітну плату за час вимушеного прогулу (п. 10 постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.1999 № 13).
Олена Петровська,
експерт Експертус Кадри
За матеріалами Реєстру судових рішень
У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.