Заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами Держпраці та її територіальних органів.
При проведенні інформаційно-роз’яснювальної роботи роботодавцям, які використовують найману працю, приділяється особлива увага вимогам законодавства про необхідність офіційного працевлаштування робітників, а також про негативні наслідки нелегальних трудових відносин для працівників та роботодавців.
Акцентуємо увагу роботодавців та працівників на тому, що наслідком неофіційного працевлаштування є:
незадовільні умови праці,
не проведення медичних оглядів працівників,
виконання лабораторно-інструментальних досліджень умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища,
важкості і напруженості трудового процесу,
атестації робочих місць за умовами праці на робочих місцях з важкими, шкідливими та особливо шкідливими умовами праці, що позбавляє таких працівників права на пільгову пенсію за віком, скорочений робочий час, підвищену оплату праці, відповідний соціальний захист у разі настання нещасного випадку чи професійного захворювання.
Як спрогнозувати візит інспектора праці
Основними та найбільш актуальними формами прояву незадекларованої праці в України є наступні:
- неформальна зайнятість у формальному секторі;
- зайнятість у неформальному секторі;
- приховування фактично відпрацьованого робочого часу та виплата заробітної плати, «в конверті»;
- підміна фактичних трудових договорів цивільними та господарськими, а також штучне використання дистанційних та аутсорсингових механізмів для приховування найманої праці;
- не оформлена належним чином вторинна зайнятість осіб, які мають оформлені трудові відносини за основним місцем роботи.
Практика порушень прав людини на працю та соціальний захист є досить широкою.
Однією із найбільш поширених форм незадекларованої праці є замасковане працевлаштування працівників, коли замість трудового укладається цивільно-правовий договір. Досить часто роботодавці вдаються до оформлення цивільно-правових договорів з працівниками «заднім числом» під час або відразу після інспекційного відвідування, аби уникнути відповідальності за залучення працівників до виконання робіт без укладення трудового договору.
За матеріалами Східного регіонального Управління Держпраці.