Чи має право сурогатна мама на відпустку у зв’язку з вагітністю і пологами?

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
НААУ надає роз'яснення

pregnant.jpg

Конвенція про охорону материнства (переглянута в 1952 році) МОП № 103 від 28 червня 1952 р. декларує, що після пред’явлення медичної довідки, яка засвідчує передбачуваний строк її пологів, жінка має право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 1 ст. 3).

Чи має право на допомогу при народженні дитини та відпустку для догляду за дитиною працівниця, яка скористалася послугами сурогатного материнства

Чинне законодавство (СК, Закон "Основи законодавства України про охорону здоров’я", наказ МОЗ "Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні") закладає основи для сурогатного материнства і не містить спеціальних норм, які б визначали особливості, пов’язані з наданням відпусток генетичній і сурогатній мамам. Відповідно на відносини з надання соціальних відпусток сурогатній і генетичній мамі, поширюються положення ст. 179 КЗпП, ст. 17 Закону "Про відпустки", наказу МОЗ "Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки" від 01 червня 2021 р. № 1066 і наказу МОЗ "Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні" від 15 липня 2011 р. № 417.

Впродовж вагітності сурогатна мама, як і всі інші вагітні жінки, стоїть на обліку по вагітності і має право скористатися усіма привілеями вагітної жінки, в тому числі й оформити відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Даний вид відпустки спрямований на виношування дитини, збереження її в утробі сурогатної матері, відновлення сурогатної матері після пологів і збереження за сурогатною мамою місця її роботи (якщо вона працевлаштована).

На підставі медвисновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю:

  • до пологів – 70 календарних днів;
  • після пологів – 56 календарних днів (70 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.

Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.

Соціальні виплати, пов’язані з вагітністю і пологами, починаються з того часу, як жінка йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, тобто з 30 тижня вагітності.

Нормативна база:

  • Конвенція про охорону материнства (переглянута в 1952 році) (редакція від 15 червня 2000 р.) Міжнародної організації праці № 103 від 28 червня 1952 р.
  • КЗпП від 10 грудня 1971 р. № 322-VIII (редакція від 19 серпня 2022 р.).
  • Закон "Про відпустки" від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР (редакція від 19 серпня 2022 р.).
  • Наказ МОЗ "Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні" від 09 вересня 2013 р. № 787.
  • Наказ МОЗ "Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки" від 01 червня 2021 р. № 1066.
  • Наказ МОЗ "Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні" від 15 липня 2011 р. № 417 (редакція від 05 травня 2021 р.).

За матеріалами НААУ

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Статті за темою

Усі статті за темою

Що входить до страхового стажу?

Страховий стаж — це один із ключових факторів, який впливає на право людини на пенсійне забезпечення, соціальні виплати та інші пільги. Тому перед роботодавцями та працівниками постає низка питань щодо його врегулювання. Що входить до страхового стажу для пенсії? Як зараховується стаж та чи зараховується навчання в трудовий стаж? Відповіді на ці та інші питання про трудовий стаж для виходу на пенсію — у статті.
67182

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
248

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
415

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
421

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
15721

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді