Як визначатимуть мінімалку: урядовий законопроект

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Мінімальну зарплату встановлюватимуть у розмірі, не нижчому від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Як визначатимуть мінімалку: урядовий законопроект

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оплати праці» (далі — законопроект) представлятиме на засіданні Кабміну міністр економіки Олексій Любченко.

Мета законопроекту — вдосконалити порядок визначення розміру мінімальної заробітної плати.

Автори законопроекту зазначають:

  • повний перелік складових заробітної плати, які необхідно врахувати при обчисленні зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховані статтею 3-1 Закону України «Про оплату праці» . Це призводить до порушення прав працівників, зокрема на підвищену оплату праці на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, умовами підвищеного ризику для життя і здоров’я та в несприятливих умовах.
  • на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними, географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я встановлюють підвищену оплату праці (ст. 100 КЗпП ). Перелік таких робіт визначає Кабмін. Оскільки єдиний перелік відсутній з 1993 року, підвищену оплату за роботу із шкідливими умовами праці встановлюють за рахунок власних коштів підприємств. Підстава — стаття 7 Закону України «Про охорону праці» .

Законопроект вносить зміни до статті 100 КЗпП та визначає, що оплату праці працівників, зайнятих на роботах із шкідливими, особливо шкідливими та небезпечними умовами праці здійснюватимуть у підвищеному розмірі. Розмір оплат визначатимуть з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, а також положень генеральної, галузевої (міжгалузевої) і територіальної угод, колективного договору, за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Як встановити надбавки за роботу із шкідливими умовами праці лікарю-рентгенологу

Оплату праці працівників, що виконують роботу з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження, в особливих природних географічних і геологічних умовах, умовах підвищеного ризику для здоров’я здійснюватимуть у підвищеному розмірі відповідно до норм законодавства, положень генеральної, галузевої (міжгалузевої) і територіальної угод, колективного договору.

Система оплати праці на підприємстві

У разі, якщо колективний договір відсутній, підприємство знаходиться поза сферою дії генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод відповідно до Закону України «Про колективні договори і угоди», підвищену оплату праці працівників, зайнятих на роботах із шкідливими, особливо шкідливими та небезпечними умовами праці, здійснюватимуть за організаційно-розпорядчим документом роботодавця.

Законопроект також вносить зміни до Закону України «Про оплату праці» та визначає, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.

Працівник одержує зарплату, меншу за мінімальну: чи порушується законодавство

При обчисленні розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуватимуть:

  • суми, на які підвищена оплата праці відповідно до статті 100 КЗпП, – незалежно від способу такого підвищення (доплата, надбавка, підвищення окладу тощо);
  • доплати за суміщення професій (посад), виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника,
  • суми підвищення оплати праці за роботу в нічний час, роз’їзний характер робіт;
  • оплату роботи в надурочний час;
  • оплату за залучення до роботи у вихідні, святкові і неробочі дні;
  • премії до святкових і ювілейних дат;
  • суму індексації заробітної плати;
  • суму компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати заробітної плати.

Які виплати не враховують як доплату до мінімальної зарплати

Розмір мінімальної зарплати визначатимуть з урахуванням:

  • потреб працівників та їхніх сімей;
  • середньомісячної зарплати;
  • розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
  • прогнозного індексу споживчих цін на період, в якому діятиме розмір мінімальної заробітної плати;
  • рівня зайнятості, продуктивності праці, збалансованості та обґрунтованості Державного бюджету;
  • рівня податків, обов’язкових зборів та внесків.

Мінімальну зарплату встановлюватимуть у розмірі, не нижчому від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розрахованого відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум», за січень-червень року, що передує року, на який встановлюють розмір мінімальної зарплати.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

За матеріалами КМУ

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
69

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
176

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
226

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
14926

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
9925

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді