Роботодавці платять мільйонні штрафи за підміну трудових договорів цивільно-правовими

Суд підтримав правову позицію ГУ Держпраці

На Одещині товариства сплатять штрафи на загальну суму понад 7 млн гривень за порушення трудового законодавства

У період з 29.01.2019 по 01.02.2019 головні державні інспектори ГУ Держпраці в Одеській області перевірили ТОВ щодо додержання останнім вимог законодавства про працю.

Як проходять перевірки з праці

У лютому 2019 року за результатами проведеної перевірки складено акт, яким встановлено, що:

  • Товариство не ознайомило працівників з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором (п. 2 ст. 29

    КЗпП

    );
  • не погодило питання оплати праці з виборним органом первинної профспілкової організації (представником трудового колективу), що представляє інтереси більшості працівників (ч. 2 ст. 97 КЗпП та ч. 1 ст.15 ЗУ

    «Про оплату праці»

    );
  • допустило до роботи працівників без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та використовує працю найманих працівників без належного оформлення (ч.3 ст. 24 КЗпП).

04 лютого 2019 року інспектори праці ГУ склали припис про усунення виявлених порушень, яким зобов'язали позивача усунути виявлені порушення.

В подальшому, 19 лютого 2019 року, посадові особи ГУ провели наступну перевірку, в результаті якої встановили невиконання Товариством припису про усунення виявлених порушень.

За результатами державного нагляду, на підставі акту інспекційного відвідування ГУ прийняло постанову про накладення штрафу на суму понад 4 млн грн.

Накладання штрафів за порушення у сфері праці

Одеське товариство не погодилося з таким рішенням Держпраці та звернулось до суду із позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2019 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційний скарзі Товариство, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати прийняте у справі судове рішення та постановити нове про задоволення позову.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2020 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 скасовано та прийнято у справі нове рішення, яким позов Товариства – задоволено.

ГУ Держпраці оскаржило у Верховному суді України у складі колегії суддів касаційного адміністративного суду дане рішення та довело законність дій та правомірність постанови про накладення штрафу.

Які документи складають інспектори праці за результатами перевірки

Колегія суддів касаційного адміністративного суду дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно зазначив, що оскаржувана постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами ГУ винесена цілком правомірно, обґрунтовано та з урахуванням приписів чинного законодавства, а відтак, законодавчо передбачені підстави для задоволення позову відсутні.

ТОВ зобов’язане сплатити штраф у розмірі понад 4 млн грн.

У листопаді 2018 року інспектор праці ГУ Держпраці в Одеській області у присутності начальника відділу кадрів перевірив ще одне Товариство на предмет додержання вимог законодавства про працю.

Відповідальність у сфері праці

Під час перевірки зафіксовали порушення ст. 21, ч. 3 ст. 24 КЗпП. Адміністрація Товариства допустила маскування трудових відносин 30 громадян цивільно-правовими договорами про надання послуг. Усі договори про надання послуг, укладені з вказаними фізичними особами, не мають певного матеріального результату, а приховують процес трудової діяльності та організації праці.

Більше того, дане ТОВ має високий рівень пожежонебезпечності та має багато автоматизованих систем, які задіяні у технологічному процесі, а тому додержання усіх норм та правил на підприємстві є основою безпеки як працівників так і виконавців та стосується дотримання правил та норм при процесі виготовлення готової кавової продукції.

Під час проведення перевірки підприємства були надані журнали реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці від 09 червня 2009 року та від 09 вересня 2018 року, у яких містяться підписи осіб, з якими було укладено договори про надання послуг. Зазначені інструктажі носять характер повторних, у зв'язку з чим їх неможливо сприймати як первинні інструктажі. Як висновок, що відповідні відносини носили характер трудових, так як робота виконувалася відповідно до завдань та за повним контролем роботодавця, а не самостійно організовувалася на власний страх і ризик, що притаманно цивільним правовідносинам.

За результатами перевірки, на підставі акту інспекційного відвідування ГУ Держпраці в Одеській області прийнято постанову про накладення штрафу у сумі понад 3 млн грн.

Товариство не погодилось з таким рішенням та звернулось до суду із позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.04.2019, позов суб’єкта господарювання задоволено повністю.

Постановою П’ятого апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2019 року – залишено без змін.

Управління Держпраці в Одеській області оскаржило у Касаційному адміністративному суді у складі ВСУ дані рішення та довело законність дій та правомірність постанови про накладення штрафу.

ТОВ зобов’язано сплатити штраф у розмірі понад 3 млн грн.

За матеріалами Держпраці та ГУ Держпраці в Одеській області

Штрафи 2022

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5460

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
831

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529573

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123588

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
351

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді