Які категорії працівників мають переважне право працювати дистанційно

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас

Які категорії працівників мають переважне право працювати дистанційно

Законодавці прописали у статті 60-2 КЗпП категорії працівників, які «можуть працювати дистанційно, якщо це можливо, зважаючи на виконувану роботу, та роботодавець має для цього відповідні ресурси та засоби»:

  • вагітні
  • працівники, які мають дитину віком до трьох років або доглядають за дитиною відповідно до медичного висновку до досягнення нею шестирічного віку
  • працівники, які мають двох або більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю
  • батьки особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи
  • особи, які взяли під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи

Які категорії працівників мають переважне право працювати дистанційно
Ірина Житковакерівник групи експертів Експертус Кадри
Дистанційну роботу ввели в КЗпП у 2020-му, але докладно регламентували лише в лютому 2021-го. Ця консультація враховує вимоги щодо письмової форми трудового договору про дистанційну роботу, що діє з 16.07.2021

Практичного значення означена норма не має.

У кожному випадку застосовують дистанційну роботу, якщо це можливо, та якщо роботодавець має для цього ресурси і засоби.

Формулювання «може працювати» означає, що роботодавець не зобов’язаний запровадити для вагітної дистанційну роботу, якщо вона просить. Порівняйте зі статтею 56 КЗпП: на прохання вагітної роботодавець зобов’язаний встановити неповний робочий час.

Як технічно організувати дистанційну роботу

Формулювання «працівник, який доглядає за дитиною відповідно до медичного висновку до досягнення нею шестирічного віку» означає, що працівник оформив відпустку без збереження зарплати на підставі пункту 3 частини 1 статті 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР. Стаття 18 цього Закону передбачає можливість працювати на умовах неповного робочого часу лише під час соціальної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а не під час відпустки без збереження зарплати. Тож якщо працівник хоче працювати дистанційно, має припинити відпустку без збереження зарплати. Водночас він втратить статус «працівника, який доглядає за дитиною…».

Працівник може вимагати від роботодавця, щоби його тимчасово, строком до двох місяців, перевели на дистанційну роботу, якщо на робочому місці стосовно нього вчинили дії, що містять ознаки дискримінації. Роботодавець може відмовити працівнику у переведенні, якщо виконувати роботу дистанційно неможливо, зважаючи на трудову функцію працівника, а також якщо працівник не навів фактів, які підтверджують, що мали місце дискримінація, сексуальне домагання чи інші форми насильства (ч. 10 ст. 60-2 КЗпП).

Ірина Житкова,

керівник групи експертів Експертус Кадри

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
69

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
176

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
226

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
14926

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
9924

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді