НАДС розробило професійні стандарти:
- «Спеціаліст місцевого самоврядування з питань комунікацій» (наказ НАДС від 12.09.2023 № 145-23);
- «Спеціаліст місцевого самоврядування з питань доступу до публічної інформації» (наказ НАДС від 12.09.2023 № 146-23).
Національне агентство кваліфікацій внесло накази до Реєстру професійних стандартів 20 вересня 2023 р.
Професійні стандарти в кадровій роботі
Спеціаліст місцевого самоврядування з питань комунікацій забезпечує комунікації органів місцевого самоврядування (ОМС) та його посадових осіб з жителями територіальної громади та взаємодію з суб’єктами у сфері медіа та громадськістю, здійснює заходи з розвитку інформаційного простору у територіальній громаді.
Спеціаліст місцевого самоврядування з питань доступу до публічної інформації забезпечує права людини на доступ до інформації шляхом її систематичного та оперативного оприлюднення і задовольняє запити на інформацію.
Згідно з Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (КП) назва професії «Спеціаліст місцевого самоврядування з питань комунікацій» (Код КП 2419.3) та «Спеціаліст місцевого самоврядування з питань доступу до публічної інформації» (Код КП 2419.3) належать до професіоналів державної служби та місцевого самоврядування.
За потреби використовуватимуть типові назви посад:
- головний спеціаліст;
- провідний спеціаліст;
- спеціаліст І категорії;
- спеціаліст ІІ категорії.
Стандарти передбачають професійну кваліфікацію спеціалістів згідно з Національною рамкою кваліфікацій (НРК) — 6 рівень НРК.
Професійну кваліфікацію підтверджують:
- для спеціаліста місцевого самоврядування з питань комунікацій — диплом бакалавра (6 рівень НРК) або магістра (7 рівень НРК) галузі знань та спеціальності, що враховує вимоги цього професійного стандарту;
- для спеціаліста місцевого самоврядування з питань доступу до публічної інформації — диплом бакалавра (6 рівень НРК) або магістра (7 рівень НРК) галузі знань «03. Гуманітарні науки», «08. Право» або «28. Публічне управління та адміністрування».
Також профстандарт містить:
- інформацію про здобуття професійної кваліфікації та професійний розвиток фахівця;
- опис трудових функцій;
- розподіл трудових функцій та компетентностей за рівнями професійної кваліфікації;
- відомості про розроблення та затвердження професійного стандарту
Рекомендована дата перегляду професійних стандартів — вересень 2028 року.
Нагадаємо, що 17 червня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування національної системи кваліфікацій» від 01.04.2022 № 2179-ІХ (далі — Закон № 2179).
Закон № 2179 увів у КЗпП термін «професійний стандарт» (ст. 4-2 КЗпП) та визначив пріоритет професійних стандартів над кваліфікаційними характеристиками. Роботодавці відноситимуть виконувані роботи до певних тарифних розрядів і присвоюватимуть кваліфікаційні розряди робітникам згідно з професійними стандартами за погодженням із профспілкою (ст. 96 КЗпП, ст. 6 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР).
Ірина Матійко
За матеріалами НАДС