Суд вивчатиме пояснення неоформлених працівників

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Інакше Верховний Суд скасує рішення й направить справу на новий розгляд

Суд вивчатиме пояснення неоформлених працівників

Довідка про підтвердження місця роботиСкачати зразок за новим ДСТУ

Верховний Суд (ВС) дійшов висновку, що без надання правової оцінки письмовим поясненням працівників суди попередніх інстанцій дійшли передчасних висновків і прийняли рішення, які не відповідають вимогам щодо їх законності та обґрунтованості.

Як проходять перевірки з праці

Відповідний правовий висновок містить постанова ВС від 17.09.2021 у справі № 160/5790/19 (адміністративне провадження № К/9901/24401/21).

У цій справі ФОП позивався до Держпраці та просив суд визнати протиправною й скасувати постанову про накладення штрафу. Цю постанову інспектори праці склали через допуск деяких осіб до виконання трудових обов’язків у дитячому розважальному комплексі без укладених трудових договорів, виданих наказів та повідомлення ДФС.

Із 1 грудня зросли штрафи за порушення у сфері праці

Суди попередніх інстанцій позов задовольнили. У своєму рішенні вони виходили з того, що висновок Держпраці за результатами проведеного позапланового інспекційного відвідування є помилковим. Це свідчить про те, що постанова про накладення штрафу прийнята безпідставно та з порушенням законодавства.

Стало відомо, кого перевірять Держпраці та ПФУ у 2022 році

ВС зазначив, що суди взяли до уваги єдиний доказ — висновок експерта науково-дослідного експертно-криміналістичного центру про те, що підпис від імені ФОП у засвідчуваних написах «копія вірна» на копіях договорів про надання послуг, укладених з особами — надавачами послуг, виконала інша особа. На підставі цього суди дійшли висновку, що будь-яких інших доказів того, що ФОП уклав відповідні договори, Держпраці судам не надала.

ВС звернув увагу, що суди попередніх інстанцій не надали жодної правової оцінки письмовим поясненням, долученим Держпраці до відзиву на позовну заяву. У цих поясненнях відповідні особи зазначили, що працювали у ФОП згідно з договорами про надання послуг та виконували різноманітні роботи на замовлення ФОП на території дитячого розважального комплексу.

Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли передчасних висновків про те, що будь-яких інших доказів того, що ФОП уклав договори про надання послуг, Держпраці судам не надала.

При цьому ВС зауважив, що основний вид діяльності ФОП за КВЕД 93.21 — функціонування атракціонів і тематичних парків. Цей вид діяльності може бути пов’язаний із підвищеною небезпекою для відвідувачів, зокрема дітей, а тому вимоги залучати кваліфікований персонал, дотримувати правила техніки безпеки та охорони праці є особливо суворими.

Верховний Суд касаційну скаргу Управління Держпраці задовольнив частково, рішення судів попередніх інстанцій скасував і направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

За матеріалами ВС

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
87

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5997

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1018

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530568

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
124010

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді