До Управління Держпраці продовжують надходити звернення щодо надання роз’яснень про застосування трудового законодавства під час карантинних заходів, зумовлених пандемією СOVID-19, а також – щодо перевірки правомірності відсторонення працівників від роботи через відсутність вакцинації. Держпраці відповідає на ці та інші актуальні запитання.
Для кого вакцинація від ковіду обов’язкова
Чи є вакцинація проти COVID-19 обов’язковою для всіх працівників?
Стаття 10 Закону «Основи законодавства України про охорону здоров’я» встановлює обов’язки громадян у сфері охорони здоров’я, серед яких, зокрема передбачено:
- піклуватись про своє здоров’я та здоров’я дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян;
- у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення.
Відповідно до ст. 12 Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб» працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб.
Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлює МОЗ.
МОЗ своїм наказом від 04 жовтня 2021 р. № 2153, затвердило Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19.
У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт.
Отже, вакцинація проти COVID-19 є обов’язковою для працівників роботодавців, які визначені вищезазначеним Переліком.
Кого не можна відсторонити від роботи?
Працівники, які мають абсолютні протипоказання до проведення щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 16 вересня 2011 року № 595, не підлягають обов’язковій вакцинації.
Чи можуть працівника звільнити з роботи у зв’язку із відмовою або ухилення від вакцинації проти COVID-19?
Підстави для звільнення таких працівників відсутні.
Чи оплачується період відсторонення від роботи?
Оскільки під час відсторонення працівник тимчасово увільняється від виконання своїх трудових обов’язків та не виконує роботу, то за загальним правилом такому працівникові зарплата в період відсторонення не виплачується, якщо інше не встановлено законодавством.
Законодавство прямо не передбачає обов’язку роботодавця щодо збереження за працівником зарплати на період його відсторонення від роботи у зв’язку з відмовою або ухиленням від проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти гострої респіраторної хвороби COVID-19.
Колективним та/або трудовим договором, рішенням роботодавця в межах компетенції можуть бути передбачені і інші умови.
Як організувати роботу підприємства під час карантину
Як оплачуються лікарняні відсторонених працівників?
Допомога по тимчасовій непрацездатності для відсторонених працівників не оплачується. Якщо застрахована особа захворіє до дня початку відсторонення, перший день такого відсторонення необхідно перенести на перший робочий день після закінчення періоду тимчасової непрацездатності.
На який строк відстороняється працівник від роботи у зв’язку з відмовою або ухиленням від вакцинації проти COVID-19?
З урахуванням норм наказу МОЗ від 04 жовтня 2021 року № 2153, фактом, який зумовлює закінчення строку відсторонення працівника від роботи є:
- закінчення дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території країни гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, або
- отримання працівником обов’язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
За матеріалами Управління Держпраці в Тернопільській області
Навчання у Вищій Школі Кадровика відбувається дистанційно. Не потрібно їздити на заняття, відвідувати лекції або семінари. Вища Школа Кадровика працює 7 днів на тиждень та 24 години на добу - навіть у вихідні та святкові дні