Товариство сплатить штраф у розмірі 417 300 грн

ВС підтримав правову позицію ГУ Держпраці в Одеській області

Товариство сплатить штраф у розмірі 417 300 грн

В лютому 2019 року головним державний інспектор ГУ Держпраці в Одеській області намагався провести перевірку підприємства, за результатами якої склав акт про неможливість перевірки через те, що його не допустили до проведення перевірки, створювали перешкоди. Інспектор мав перевірити підприємство на такі порушення законодавства про працю:

  • фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту),
  • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві,
  • виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцстрахування та податків.

ГУ Держпраці від 25 лютого 2019 року винесено постанову про накладення штрафу у сумі 417 300 грн.

Як проходять перевірки з праці

Підприємство не погодилося з таким рішенням та звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ГУ Держпраці, в якій просило визнати протиправною та скасувати постанову від 25 лютого 2019 року.

Одеський окружний адмінсуд 08.07.2019 прийняв рішення та задовольнив позов підприємтсва. П'ятий апеляційний адмінсуд 22.10.2019 залишив дане рішення без змін.

ГУ Держпраці в Одеській області оскаржило рішення попередніх інстанцій у Верховному Суді у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду та довело законність дій та правомірність постанови про накладення штрафу.

ВС перевірив доводи касаційної скарги в межах касаційного перегляду, визначених ст. 341 КАС, надав оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах та дійшов висновку:

"На виконання ч. 1 ст. 259 КЗпП Кабмін затвердив Порядок № 295, який, згідно з його п. 1, визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі – об'єкт відвідування). За змістом пп. 2 п. 11 Порядку № 295 інспектор праці за наявності службового посвідчення безперешкодно, без попереднього повідомлення мають право: ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об'єктом відвідування підприємства їх копії або витяги".

Cуди попередніх інстанцій керувалися тим, що з направлення на перевірку означає, що предметом здійснення позапланової перевірки позивача є додержання законодавства про працю, а не виявлення порушень щодо фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту).

Накладання штрафів за порушення у сфері праці

Такий предмет позапланової перевірки як додержання законодавства про працю є загальним, який включає в себе, серед іншого виявлення порушень щодо фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту).

З огляду на це, штраф обґрунтовано накладено саме за недопущення посадової особи контролюючого органу до проведення перевірки з питань виявлення неоформлених трудових відносин. ГУ Держпраці правильно кваліфікувало це правопорушення та визначило захід відповідальності.

Касаційну скаргу ГУ Держпраці в Одеській області задоволено.

Підприємство зобов’язали сплатити штраф у розмірі 417 300 грн.

За матеріалами Держпраці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5440

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
822

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529552

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123566

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
349

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді