Одна з найактуальніших тем, як в ЗМІ, так і в Інтернеті, цієї весни — зміни у пенсійному забезпеченні, які мають бути введені в дію з 1 квітня. На що чекати працюючим пенсіонерам? Що має знати кадровик про «пенсійні новації»?
Прийнятий Верховною Радою 2 березня 2015 року Закон України № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» вже набув широкого розголосу у суспільстві. Закон набирає чинності з 1 квітня 2015 року. Отже, маємо час з’ясувати основні нововведення.
Перший блок змін стосується виплати пенсій пенсіонерам, які працюють на «спеціальних» посадах, зокрема, державним службовцям, прокурорам, суддям, народним депутатам, деяким іншим категоріям працівників.
Внесені до 14 «пенсійних» законів зміни передбачають, що у період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи. При цьому не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким вона призначена. При цьому пенсіонер має право вибору: продовжувати працювати на «спецпосаді» та отримувати заробітну плату, чи звільнитись з посади і отримувати пенсію.
Вказана норма не поширюється на інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців, учасників АТО. Всі вони на будь-якій роботі отримуватимуть призначену пенсію в повному обсязі.
Пенсіонери-науковці, які працюють на спецпосадах, зможуть одержувати 85% належної їм пенсії, обчисленої за загальними правилами.
Другий блок змін стосується порядку виплати пенсій іншим категоріям працюючих пенсіонерів. Для них передбачено, що у період роботи виплачується 85% призначеного розміру пенсії. Але ця норма торкнеться лише тих пенсіонерів, у яких розмір пенсії перевищує 1,5 розміру прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, тобто 1423,5 грн. Ті пенсії, що призначені в розмірі менше 1423,5 грн., працюючим пенсіонерам виплачуватимуть у повному обсязі. У працюючих пенсіонерів, у яких розмір пенсії більше 1423,50 грн. і яким пенсія буде виплачуватися на рівні 85%, у будь-якому випадку розмір пенсії до виплати становитиме не менше 1423,5 грн.
Зазначена норма діятиме до 1 січня 2016 року та стосуватиметься 659 тис. пенсіонерів, або 5,45% їх загальної чисельності.
Працюючим пенсіонерам з числа інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців та пенсіонерів, пенсії яким призначені відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія виплачуватиметься у повному обсязі незалежно від розміру.
Якщо документи про звільнення з роботи буде надано після 1 квітня, то виплата пенсії буде проведена в повному обсязі за весь період, коли пенсіонер вже не працював.
Якщо документів про працевлаштування, в тому числі на спецпосаду, пенсіонер не надасть, факт роботи все одно обов'язково буде встановлено пізніше за даними системи персоніфікованого обліку. У цьому випадку пенсіонер має повернути надміру виплачену суму пенсії.
Третій блок стосується зміни умов призначення пенсій на пільгових умовах та за вислугу років.
Так з 1 квітня 2015 року поетапно змінюється вік жінок, необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах.
Положення Закону | Особи, на яких поширюється дія Закону |
Вік виходу на пенсію жінок змінюється | |
з 45 років до 50 років | - жінки, які народилися після 01.04.1970 за списком № 1 (перелік особливо шкідливих та особливо важких професій та робіт затверджено Кабінетом Міністрів України) |
з 50 років до 55 років | жінки, які народилися після 01.04.1965 - за списком № 2 (перелік шкідливих та важких професій та робіт затверджено Кабінетом Міністрів України ); - трактористи-машиністи; - доярки, свинарки; - зайняті на вирощуванні тютюну; - робітниці текстильного виробництва; - водії міського пасажирського транспорта |
Також поетапно на 6 місяців за рік змінюватиметься загальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах. При цьому необхідна тривалість пільгового стажу залишається без змін.
Крім того, на 5 років поетапно протягом 10 років на 6 місяців за рік змінюється тривалість загального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, а для окремих категорій працівників - необхідної вислуги років. Це стосується, зокрема, робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на лісозаготівлях і лісосплаві, плавскладу флоту, працівників освіти та охорони здоров'я, артистів та ін.
Зміни умов призначення пільгових пенсій та пенсій за вислугу років торкнуться лише нових пенсіонерів, орієнтовно 27,9 тис. осіб, з яких 23,3 тис. - жінки.
Докладні роз’яснення щодо змін у пенсійному забезпеченні Ви знайдете в журналі «Кадровик-01».