Як оформити призупинення трудових відносин на час воєнного стану
Мінекономіки розмістило на своєму сайті проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю» (далі — Законопроєкт).
Мета законопроєкту — підвищити ефективність державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю.
Автори законопроєкту зазначають у пояснювальній записці, що кількість неформально зайнятого населення у віці понад 15 років станом на 2020 рік становила 3316,4 тис. осіб. Найбільша частка неформально зайнятого населення спостерігається у сільському господарстві (45,2%), будівництві (16,8%), оптовій та роздрібна торгівля та ремонті автотранспортних засобів і мотоциклів (15,7%).
Значна кількість неформально зайнятого населення негативно впливає на розвиток економіки, порушує принципи добросовісної конкуренції та обмежує роботу легального ринку праці. Працівники, з якими роботодавці не оформили трудові відносини у встановленому законодавством порядку, позбавлені захисту трудових прав та соціальних гарантій.
Законопроєкт визначає правовий статус Держпраці, права та обов’язки державних інспекторів праці, форми здійснення контролю, підстави та порядок проведення інспекційних відвідувань та інші питання функціонування системи державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Основні цілі державного регулювання:
- встановити порядок функціонування державної інспекції праці, визначити її завдання та повноваження;
- зменшити кількість неформально зайнятого населення;
- збільшити кількість застрахованих осіб (найманих працівників).
Відповідні зміни внесуть до КЗпП та Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про Національну поліцію», «Про державну службу».
Зокрема, нова редакція статті КЗпП, яка стосується відповідальності за порушення законодавства про працю, передбачає, що роботодавцю доведеться сплатити штраф у 15 МЗП за кожного неоформленого працівника. Юрособі чи ФОП, платникам єдиного податку 1—3 груп, загрожуватиме штраф у 10 МЗП.експерт Експертус Кадри,Мінекономіки