У КЗпП пропонують регламентувати заборону відсторонювати свідка у кримінальній справі від роботи, — законопроєкт
18.10.2024 народні депутати України зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 46 Кодексу законів про працю України щодо недопущення відсторонення роботодавцем від роботи працівника, який є свідком у кримінальному провадженні» № 12135 (далі — Законопроєкт № 12135).
Відсторонити працівника від роботи можна з причин, які прямо зазначили у статті 46 КЗпП та в інших випадках, що передбачає законодавство.
Відсторонюють від посади працівника, якого підозрюють або обвинувачують у вчиненні злочину, Це можна зробити лише на підставі рішення слідчого судді чи суду на строк не більше як 2 місяці (ч. 1, 2 ст. 154 КПК).
На практиці стаються випадки, коли роботодавець незаконно відсторонює працівника від роботи без збереження зарплати на час, коли проводять слідчі дії. Це відбувається навіть тоді, коли працівника не підозрюють у вчиненні злочину, а лише на підставі досудового розслідування або коли він є свідком у кримінальному провадженні.
Верховний Суд у постанові від 22.05.2024 у справі № 210/3278/22 дійшов висновку, що наказ роботодавця про відсторонення від роботи є незаконним, коли працівник не є особою, яку підозрюють або обвинувачують у вчиненні злочину, і відсутнє рішення судді про його відсторонення.
Автори Законопроєкту № 12135 пропонують доповнити статтю 46 КЗпП відповідними нормами.
Роботодавець зможе відсторонити працівника від роботи на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження, якщо такого працівника підозрюють або обвинувачують у вчиненні злочину.
Роботодавець не зможе відсторонити працівника від роботи, якщо працівник не є особою, яку підозрюють або обвинувачують у вчиненні злочину, і немає рішення про його відсторонення.
Людмила Герега
За інформацією ВРУ