У КЗпП пропонують регламентувати заборону відсторонювати свідка у кримінальній справі від роботи, — законопроєкт

Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
Відсторонити працівника від роботи можна на підставі рішення суду

18.10.2024 народні депутати України зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 46 Кодексу законів про працю України щодо недопущення відсторонення роботодавцем від роботи працівника, який є свідком у кримінальному провадженні» № 12135 (далі — Законопроєкт № 12135).

Відсторонити працівника від роботи можна з причин, які прямо зазначили у статті 46 КЗпП та в інших випадках, що передбачає законодавство.

Відсторонюють від посади  працівника, якого підозрюють або обвинувачують у вчиненні злочину, Це можна зробити лише на підставі рішення слідчого судді чи суду на строк не більше як 2 місяці (ч. 1, 2 ст. 154 КПК).

На практиці стаються випадки, коли роботодавець незаконно відсторонює працівника від роботи без збереження зарплати на час, коли проводять слідчі дії. Це відбувається навіть тоді, коли працівника не підозрюють у вчиненні злочину, а лише на підставі досудового розслідування або коли він є свідком у кримінальному провадженні.

Верховний Суд у постанові від 22.05.2024 у справі № 210/3278/22 дійшов висновку, що наказ роботодавця про відсторонення від роботи є незаконним, коли працівник не є особою, яку підозрюють або обвинувачують у вчиненні злочину, і відсутнє рішення судді про його відсторонення.

Автори Законопроєкту № 12135 пропонують доповнити статтю 46 КЗпП відповідними нормами.

Роботодавець зможе відсторонити працівника від роботи на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження, якщо такого працівника підозрюють або обвинувачують у вчиненні злочину.

Роботодавець не зможе відсторонити працівника від роботи, якщо працівник не є особою, яку підозрюють або обвинувачують у вчиненні злочину, і немає рішення про його відсторонення.

Людмила Герега

За інформацією ВРУ

Як звільнити працівника за розголошення комерційної таємниці

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
117922

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
519121

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
360

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
30074

Заява на відстрочку у зв’язку із навчанням

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від мобілізації у зв’язку із навчанням, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
60623

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді